80% míra třídění odpadu? ANO JE TO MOŽNÉ

11.08.2016

Zvyšování míry třídění odpadu je téma, která se nese po EU ze všech stran.  Odevšad na nás padají návody, tipy, a triky jak na to. Bohužel, procesy změny jsou někdy velmi pomalé. A zejména tehdy, když je řeč o systémové změně celého odpadového hospodářství, nevyjímaje třídění biologicky rozložitelných odpadů ze zahrad, ale také z kuchyní.

Exkurze do italských měst, které zatočili s odpadem.

My jsme si v rámci našeho interního samostudia řekli, že 1x vidět je více než 100x slyšet nebo číst a tak jsme se spolu s partnerskou organizací „Institut cirkulární ekonomiky“ v rámci České republiky a Slovenska vydali na místo, které může být inspirací pro celou Evropu.

Navštívili jsme italské městečko Cinisello Balsamo, které má vyvinutý a promyšlený systém odpadového hospodářství s „Door-to-door“ systémem kolektování a sběru odpadu. Naše kroky také směřovaly do města Sommacampagna, které má dokonce kromě Door-to-door systému zaveden i motivační systém „Pay as you throw“. Díky těmto opatřením dosahují více než 80% míru třídění odpadu. Města kde žijí cca 80 tisíc a 14 tisíc obyvatel s rodinnými domy a převážně hustou bytovou zástavbou. Úžasné, že ano ?! Když to jde v takové oblasti, tak proč se to nedaří u nás???… Je to systémem, nastavením … komunikací s občany ….?

Co bude dál?

Každopádně náš několikadenní pobyt ve městě nás natolik inspiroval, že nyní máme v hlavách nespočet skvělých myšlenek, jak podpořit zvyšování míry třídění odpadu také v našich zemích. A už brzy se s vámi o ně podělíme. 🙂 Pro ty nedočkavější nabízíme náš kontakt (info@meneodpadu.cz) jehož prostřednictvím se s námi můžete dohodnout na kreativních setkáních 🙂 Železo je třeba přece kovat za horka!

V galerii najdete pár obrázků přímo z našeho pobytu (prohlídka městem, návštěva sběrného dvora, odvoz odpadu v den sběru) a v tomhle videu k vám promluví Soňa Jonášová (Institut cirkulární ekonomiky) přímo z místa činu.

Předchozí článek Další článek
Zavřít video