Zpět na seznam článků

Chytré popelnice napoví, kolik je v nich odpadu. Motivují k třídění

Napsali o nás | 04.03.2021

Přeplněné popelnice představují pro řadu českých měst problém a často i ekonomickou zátěž. Na druhé straně spolu s tím, jak ubývá surovin, roste poptávka po recyklovaných materiálech. Proto přibývá projektů, které chtějí odpady vracet do oběhu a přispět tím k udržitelnosti. Pomáhají v tom moderní technologie. Jednoduše třeba tak, že popelnice dostávají QR kódy.

Představte si docela obyčejné české město o 20 nebo 30 tisících obyvatel. Většina z nich se snaží odpad třídit. Občas se spletou. Někdy si nejsou jistí, kam přesně s kartonem od mléka nebo s hliníkovým víčkem od jogurtu. Pár desítek nebo možná stovek lidí v tomto městě ale třídění odpadů ignoruje. Mají jen jeden odpadkový koš a jeho obsah vyhazují do černé popelnice. Je to zátěž pro životní prostředí i pro města. Navíc uniká surovina – třeba plastová lahev, sklenice nebo kovy ze staré elektroniky.

Za neochotou třídit odpad může stát mnohé – nízká motivace nebo domněnka, že vše stejně skončí ve spalovně. V tomto ohledu by mohly pomoci moderní technologie. Ke změně vykročilo například město Havlíčkův Brod, které chce v dohledné době třídit až dvě třetiny odpadů. Projekt má i ekonomický rozměr.

„Vyhneme se tak podstatnému zvýšení místního poplatku za odpady, které očekáváme v souvislosti s novelou zákona o odpadech,“ vysvětluje místostarosta města Zbyněk Stejskal.

 

Zprávu, která se věnuje partnerství JRK a evidenci odpadů, najdete zde:

  • Hospodářské noviny

https://archiv.ihned.cz/c1-66888350-chytre-popelnice-napovi-kolik-je-v-nich-odpadu-motivuji-k-trideni

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství