Gastroodpad se mění na substrát už i v Postoloprtech

14.08.2018

Na základní škole v Postoloprtech se rozhodli změnit neekologický a neefektivní přístup k nakládání s kuchyňskými odpady ze školní jídelny a pořídili si elektrický kompostér GG 10.

V Pardubicích kompostuje gastroodpad 11 škol a školek už od zimy ⇦

 

Elektrický kompostér GG 10 ve školní jídelně v Postoloprtech.

 

Za jeden den totiž vytvoří ve školní jídelně v Postoloprtech 30-40 kg kuchyňského odpadu, který se vyprodukuje z výroby a ze zbytků cca 300 jídel. Do teď kuchyňský odpad odvážela certifikovaná firma, za kterou zaplatili kolem 2000 Kč měsíčně. I když je technologie GREENGOOD (GG) zároveň i ekonomickou variantou svozu kuchyňského odpadu, v Postoloprtech pořídili tento elektrický kompostér do školní jídelny hlavně z ekologických důvodů. 

Jak řeší gastroodpady v Březně u Chomutova se můžete podívat ZDE ⇦

 

Profesionální zaškolení školních kuchařek.

 

Díky pořízenému elektrickému kompostéru GG 10, který zpracovává kolem 30 kg za den, zredukují kuchyňský odpad až o 90 % své hmotnosti během 24 hodin a výsledkem je hygienizovaný substrát.  Město Postoloprty má zavedený systém domácího kompostování, proto je jasné, že ze školní jídelny poputuje vzniklý hygienizovaný substrát rovnou do zahradního kompostéru. Dále ho mají v plánu využít na přihnojování pozemků a skleníků školy a zelených prostranství města.

Více informací o el. kompostéru GG 10 najdete ZDE ⇦

 

Zabíhání polytextremofillních mikroorganismů Acidulo, které mění kuchyňský odpad na substrát během 24 hodin.

 

Ekologii celkově považují ve škole za velice důležité téma a mají v plánu ho i nadále rozvíjet, ještě však nezvolili žádný strategický plán. Pořízením elektrického kompostéru však efektivně demonstrují, jak se dá nakládat s biologicky rozložitelnými odpady, předcházet jejich vzniku a vracet je zpět do přírody v podobě  živin.

Vedoucí školní jídelny, paní Slavomíra Slobodníková, která celou akci iniciovala, si velice pochvalovala naši spolupráci a tvrdí, že komunikace se společností JRK Česká republika byla na vysoké úrovni. My samozřejmě děkujeme za tuto pozitivní reakci a přejeme spoustu ekologicky vzdělaných a hlavně spokojených strávníků bez zbytečných zbytků jídel.

Víte, že kompostovat můžete i v kanceláři? Podívejte se jak ⇦

 

Předchozí článek Další článek
Zavřít video