Zpět na seznam článků

Havlíčkův Brod modernizuje odpadové hospodářství

Příklady z praxe | 07.02.2022

Zvýšit míru třídění odpadů beze změn odpadového hospodářství, je nejspíš nemožné. Havlíčkův Brod nenechává nic náhodě a dlouhodobě podniká kroky, které ho přibližují k vytyčenému cíli.

sběr odpadů dům od domu

Cílem Havlíčkova Brodu je zvýšení míry třídění, a proto dlouhodobě modernizuje své odpadové hospodářství. Na konci roku 2020 město zavedlo evidenci směsného komunálního odpadu u občanů i podnikatelů. V dalším roce pokračovalo evidencí veškerých tříděných složek ve sběrných hnízdech. Město se chce ale posouvat dopředu a tak následovaly další kroky.

Sběr plastu a papíru dům od domu

Na konci roku 2021 Havlíčkův Brod přistoupil k další významné změně a spustil zkušební sběr papíru a plastu dům od domu v městské části Perknov. Každá domácnost žijící v rodinném domě získala set nádob na tyto odpady, v bytových domech jeden set nádob dostaly tři domácnosti. První svoz se uskutečnil 7. listopadu 2021 a od té doby probíhá 1× za měsíc.

Nový systém se městu osvědčil, proto se postupně rozšiřuje o další městské části a už v dubnu proběhne první svoz ve třetí lokalitě.

Evidence odpadů na sběrném dvoře

Město také dlouhodobě svádí boj s nadměrným množstvím velkoobjemového odpadu. V roce 2020 každý občan v Havlíčkově Brodě průměrně vyprodukoval 131 kg velkoobjemového odpadu, což je 3× více než celorepublikový průměr! Od 1. ledna 2022 proto začala evidence odpadů i na sběrném dvoře.

Každá domácnost od města dostala adresnou odpadovou kartu, kterou se občané při příjezdu na sběrný dvůr musí prokazovat.  Jakmile občan odpad odevzdá, obsluha ho zváží a poté naskenuje odpadovou kartu. Do systému se následovně propíší všechny důležité informace: kdo odpad přinesl, o jaký odpad šlo a kolik ho bylo. Havlíčkův Brod tak bude mít pod kontrolou množstevní limity a celý systém přinese na sběrný dvůr transparentnost a zásadně zjednoduší administrativu.

Chcete i vy zlepšit odpadové hospodářství ve své samosprávě? Ozvěte se regionálnímu manažerovi pro váš kraj a domluvte si schůzku. 

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství