Zpět na seznam článků

6 novoročních předsevzetí pro méně odpadu

Rady a tipy | 12.01.2016

Leden je měsícem začátků a předsevzetí.

Leden je měsícem začátků a předsevzetí. Jistě jste si už s příchodem nového roku naordinovali několik povinností a nápadů, které chcete v roce 2016 praktikovat. Přemýšleli jste však i nad těmi, které mohou přispět k vašemu zdravějšímu a ekologičtějšímu životu? Tak co se inspirovat naší šesticí předsevzetí pro méně odpadu, se kterými bude vaše okolí o něco čistší.

  1. Nevytvářet odpad                                                                                       

V době plné produktů světového průmyslu a přeplněných popelnic se to zdá být velkou výzvou. Není to však nemožné.

Víte, že až v průměru 45 % odpadu z domácností tvoří biologický odpad? Jsou to zbytky z kuchyně, slupky z ovoce a zeleniny či zahradní odpad. Pokud tuto „úrodu“ nebudete považovat za odpad, ale za výživu pro váš zahradní kompostér, zjistíte, že naplnit nádobu na komunální odpad nebude až tak jednoduché.

  1. Dívat se na věci z jiného úhlu

To, co dnes považujete za odpad, nemusí hned patřit do koše. Odkládejte si kelímky od jogurtů, umělohmotné misky či rolky z toaletního papíru a na jaře do nich zasaďte první sazenice.

  1. Vždy existuje zdravější alternativa

Věděli jste, že průměrný člověk spotřebuje 167 PET lahví za rok? Spočítejte si, kolik plastových lahví z minerálních či slazených vod ročně spotřebujete vy. Když si však oblíbíte jednu krásnou a navíc 100 % ekologickou láhev, která bude při vás všude, v každém počasí a při každé příležitosti, vaše zdraví i příroda se vám za to jistě odvděčí.

  1. Není vše nezbytné

Zužitkujte vše, co se jen dá. Když kupujete kusové pečivo, vážené ovoce či zeleninu, vždy je dáváte do plastových sáčků. Pokud si je doma propláchnete, vysušíte a odložíte, nebude nezbytně nutné, abyste nakupovali plastové sáčky samostatně.

  1. Zajímat se

Věnujte kousek ze svého času a pátrejte po způsobech, jak můžete snížit objem vašeho odpadu. Věděli jste o tom, že nebarvené papírové ubrousky mohou být prospěšné pro vaši zahrádku? Celulóza, kterou obsahují, je totiž chutnou složkou pro váš kompost, i pro ostatní bioodpad z vaší kuchyně či zahrádky.

  1. Najít v sobě hravost a kreativitu

Pokud se vám doma hromadí kartonové obaly, probuďte v sobě kreativitu a využijte je ve svůj prospěch. Víte, že z krabic se dá vyrobit skvělá hračka či originální kus nábytku? Stačí jen trochu času a dobrý nápad.

Prohlédněte si naši nabídku zahradních kompostérů.

Zde najdete krásné a zdravé lahve.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství