Zpět na seznam článků

9 tipů jak naučit děti kompostovat bioodpad

Rady a tipy | 20.06.2016

Děti se velmi rychle učí, zvláště když to mohou odpozorovat od rodičů a proto je zde několik rad, jak naučit Vaše děti zásadám kompostování.

Tak jako je důležité naše nejmilejší ratolesti naučit, že odpadky patří do koše, je důležité jim vysvětlit, který odpad patří do kterého koše a který se dá znovu využít kompostováním. Děti se velmi rychle učí, zvláště když to mohou odpozorovat od rodičů a proto je zde několik rad, jak naučit Vaše děti zásadám kompostování. V budoucnu budou mít vytvořený kladný vztah k životnímu prostředí.

  1. Jednoduchým způsobem jim vysvětlete, že kompostováním chráníte naše životní prostředí, ve kterém bydlíte a také šetříte finance.
  2. Vyhraďte si v kuchyni malou nádobku na odkládání kuchyňského odpadu (slupky, odřezky, zbytky jídla…). Dítě může hravě odpozorovat, že tatínek loupe brambory a maminka cibuli nad touto nádobkou a ne nad košem se smíšeným odpadem.
  3. Zažijte si rituály s maličkostmi, které končí ve vaší malé bionádobě každý den, jako jsou například čajové sáčky, kávové výluhy, skořápky od vajíček, papírové kapesníky, kuchyňské utěrky, ohryzek z jablíčka a podobně.
  4. Nasbíraný bioodpad vynášejte společně s dětmi do zahradního kompostéru. Pokud bydlíte v bytě a nemáte zahrádku, tak dejte napapat hladovým žížalám ve vermikompostéru, které můžete chovat i v paneláku.
  5. Přímo u nádoby kompostéru dětem jednoduše vysvětlete, jak celý proces kompostování probíhá. Kompostér je domovem množství organismů, jako například žížal a broučků, kterým naše zbytky zeleniny a ovoce velmi chutnají a produktem jejich práce je kompost.
  6. Naučte děti to, že ovoce, zelenina, případně chlebíček, které jsou napadené plísní se nepapají, ale také nevyhazují do koše. Prostě i to se dá zkompostovat v kompostéru, nebo v domku pro žížaly.
  7. Sledování procesu kompostování a jeho míchání, zvlhčování či provzdušňování provádějte společně s dětmi. Bude to pro ně zábavná ale i edukativní aktivita.
  8. To, na co se děti budou nejvíce těšit je výsledek celého procesu – hotový kompost. Děti určitě zaujme, pokud si ze spodní části kompostéru lopatkou sami vytáhnou malou hromádku kompostu. Vy jim při tom můžete vysvětlit, že ho již brzy můžete použít jako hnojivo pro vaše kytičky.
  9. Nezapomeňte si udělat jednoduchý test klíčivosti kompostu. Jednoduše do něj zasaďte pár semínek řeřichy a čekejte pár dní, jestli vyklíčí. Vaše ratolest může sledovat, jak z nádobky se sazeničkou vyrůstá drobná rostlinka.

Tyto produkty se vám budou hodit

ZÁHRADNÍ KOMPOSTÉR PREMIUM

VERMI KOMPOSTÉR VERMILIVE

KOŠE NA TŘÍDĚNÍ ODPADU

KOMPOSTOVACÍ KOŠ NA BIOODPAD Z INTERIÉRŮ

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství