Zpět na seznam článků

Aby občané více třídili, musí v tom vidět smysl

Příklady z praxe | 17.03.2017

V poslední době začínají některé obce a města zavádět různé motivační systémy pro občany s cílem zvýšit podíl tříděného odpadu a snížit množství směsného komunálního odpadu.

ZDROJ: Měsíčník PRO města a obce

Aby občané více třídili, musí v tom vidět smysl pro sebe, pro obec i pro životní prostředí.

V poslední době začínají některé obce a města zavádět různé motivační systémy pro občany s cílem zvýšit podíl tříděného odpadu a snížit množství směsného komunálního odpadu. O úskalích, která bývají s takovým záměrem spojena, jsme hovořili se Soňou Jonášovou, ředitelkou Institutu cirkulární ekonomiky. Ten pomáhá obcím s hledáním cest ke snižování množství komunálního odpadu produkovaného na jejich území.

Správné nastavení motivace 

Jednou z nejčastějších námitek proti zavádění motivačního systému bývá obava, že výsledkem bude nárůstčerných skládek. Lidé, vedení snahou platit co nejméně, budou odhazovat své odpady jinam než do vyhrazených nádob. Tomuto nežádoucímu efektu lze podle Soni Jonášové předejít nastavením systému tak, aby motivoval k třídění, nikoliv ke snižování množství směsného odpadu. „Když je občan bonifikován pouze za množství vytříděného odpadu, které mu může snížit poplatek za odpady, a množství směsného odpadu nepodléhá bonifikaci, nemá důvod vyhazovat odpad na černé skládky. Pokračovat ve čtení ZDE

Chytrý systém evidence odpadů ECONIT: Více informací ZDE

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství