Zpět na seznam článků

Co s kuchyňským odpadem? V Jincích testují speciální kompostovací zařízení

Napsali o nás | 05.12.2022

Městys Jince, které leží na Příbramsku, ve spolupráci se společností JRK, jež se zabývá odpadovým hospodářstvím, testuje speciální zařízení na ekologické zpracování bioodpadu například z domácností a čistíren odpadních vod. 

Přeměna biomasy na užitečný kompost probíhá v takzvaném CSC kontejneru, který byl na otestování funkčnosti v českých podmínkách zapůjčen z Rakouska. V budoucnu může městysi ušetřit miliony korun vydaných za zpracování odpadu a pomůže též s ochranou životního prostředí.

„Toto konkrétní zařízení je sedm let staré, i proto nám mohlo být poskytnuto zcela zdarma. Zde v Jincích s jeho pomocí zpracováváme biologický odpad z domácností včetně kalů z místní čistírny odpadních vod,“ popsal Tomáš Aulický, produktový specialista společnosti JRK, která pomáhá obcím a firmám s optimalizací odpadového hospodářství. 

Podle české legislativy je potřeba během takového zpracování kuchyňského odpadu a u kalů dosáhnout minimální teploty 70 stupňů Celsia. Jde o proces takzvané hygienizace a zařízení, které má po zapojení odběr 60 wattů, je vhodné pro obce a města, technické služby či sběrné dvory i kompostárny. Cílem je ze směsi odstranit nebezpečné patogeny, které se mohou v biologickém materiálu nacházet.

Zprávy, které se věnují spolupráci JRK a městyse Jince:

Online média

Offline media

  • Berounský deník
  • Příbramský deník

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství