Zpět na seznam článků

Jak využít kompost z vašeho kompostéru?

Rady a tipy | 17.08.2021

Kompost má blahodárné účinky na půdu, užitkové i okrasné rostliny. Kdysi to byl dokonce jediný a přirozený zdroj živin. Pojďme se společně podívat na to, jak využít kompost z vašeho kompostéru.

Využití kompostu

Surový kompost

Surový kompost je ten nejčerstvější. Najdete ho v kompostéru po 2–6 měsících a využijete ho jako mulč ke keřům nebo stromům. Není ještě úplně vyzrálý a mohl by kvůli vysokému pH nové rostlinky spálit, proto ho nedoporučujeme používat při jarní výsadbě.

Vyzrálý kompost

Vyzrálý kompost získáte z kompostéru za 6–12 měsíců. Má hnědou až tmavě hnědou barvu, hrudkovitou strukturu a vůní připomíná lesní půdu. Zapracujte ho do půdy při vysazení nových rostlin nebo jako dodatečnou výživu po dlouhé zimě. Využít ho můžete kdykoliv v průběhu roku. Doporučujeme jemné a rovnoměrné zapracování, ne příliš hluboko do půdy.

Výživný výluh

Z vyzrálého kompostu si můžete také vyrobit výživný výluh. Jako postřik ho využijete kdykoliv, kdy budete potřebovat. Ochrání vaše rostliny před chorobami a škůdci.

Jak si vyrobit výluh?

Zralý a prosetý kompost smíchejte s vodou v poměru 1 kg kompostu ku 10 l vody. Nechte směs louhovat dva týdny, přeceďte a pak zřeďte vodou minimálně v poměru 1 : 10.

Výběr vhodného kompostéru

Nepodceňte výběr kvalitního kompostéru, ve kterém budete bioodpad zpracovávat. Aby bylo kompostování jednoduché a kompostovací proces účinný, váš kompostér by měl:

  • mít co nejvíce provzdušňovacích otvorů v kombinaci s vnitřním žebrováním – zajistí rovnoměrné proudění vzduchu uvnitř kompostéru
  • být vyrobený z kvalitního a zdravotně nezávadného materiálu (nejlépe recyklovaného)
  • mít správný poměr vlastní váhy a objemu, což zajistí stabilitu a odolnost vůči vlivu počasí
  • mít konstrukci, se kterou se jednoduše manipuluje – kuželovitý tvar (lepší vrstvení materiálu), otevíratelná spodní dvířka (jednoduché vybírání hotového kompostu) a boční otevírání (pohodlné promíchávání vkládaného materiálu)

kompostér s bočními dvířky

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství