Zpět na seznam článků

Kompostování bioodpadu v zimě

Rady a tipy | 20.01.2016

Proces kompostování v zahradních kompostérech probíhá během celého roku, výjimkou není však ani zimní období. Tehdy se sice proces kompostování vlivem chladu výrazně zpomalí, ovšem nezastaví.

K tomu, aby se zelený bioodpad proměnil na výživný kompost, je třeba zajistit vhodné životní podmínky pro naše malé pomocníky, kteří mění naše organické odpady na výživné hnojivo. Jsou jimi právě malé aerobní bakterie, žížaly a půdní organismy, které stejně jako člověk, potřebují pro svůj život dostatek různorodé a vyvážené potravy, vzduchu, vlhkosti a optimální teplotu. Právě v zimě, kdy klesají teploty pod mínusové hladiny se tito malí pomocníci ukrývají před chladem hlouběji v kompostu, kde je tepleji.

Zde je pár tipů jak účinně kompostovat v zimě

 1. Před zimním obdobím zajistěte v kompostéru dostatek biologického materiálu – čím je více biologického materiálu, tím vznikne větší teplo v kompostéru, za které se vám půdní organismy odmění pracovitostí i během chladných dní.

2.Tak, jakož i během ostatních období v roce, i v zimě platí pravidlo míchání zelených dusíkatých materiálů (tráva, kuchyňský bioodpad, zbytky ze zahrady, hnůj, trus …) se suchými uhlíkatými (dřevěná štěpka, piliny, hobliny, listí, sláma , papír …). Proto je ideální, pokud si během podzimu vytvoříte zásobu odřezků z větviček, případně dřevní štěpky. V zimě je pak můžete postupně přidávat k odpadu z kuchyně, tak, abyste zachovali vyvážený podíl bioodpadu.

 1. V zimním období, kdy není třeba sekat trávníky či jakkoli upravovat zahradu převládá biologický materiál z kuchyně. Mikroorganismy ve vašem kompostu potřebují i v zimě příjem vyvážené potravy, a proto nepohrdnou pochutinami jako jsou zbytky ze zeleniny a ovoce, kávové sedliny, čajové sáčky, skořápky z vajec, trus z králíků, kuřat, kuchyňské papírové utěrky, odumřelé stonky a listy z pokojových rostlin. Pozor však na to, že trus masožravých zvířat a obsah z vysavačů do kompostu nepatří.
 2. Sypejte bioodpad do kompostéru po větších v dávkách – pro kompost je lepší, pokud do něj najednou vysypete plný koš bioodpadu, než když běžíte ke kompostu s každou slupkou, a to hlavně v zimním období.
 3. Pro odkládání biologického odpadu z kuchyně je ideálním pomocníkem kompostovací koš s množstvím větracích otvorů a rozložitelné škrobové kapsy na kompostování. Koš můžete mít v kuchyni (například ve skříňce pod dřezem) a když ho naplníte, prostě jeho obsah vysypete do kompostéru spolu s pytlíkem. Sáček se v kompostéru časem zkompostuje. Pokud je škrobový sáček zachovaný, můžete jej použít znovu.
 4. Pro zimní období je příznačné větší množství dřevního popela, který je také vhodný do kompostu, ale v rozumné míře. Popel z uhlí však do kompostu nesypte.
 5. Vždy, když přidáte do kompostéru čerstvý materiál, promíchejte ho s materiálem ve vrchní části kompostéru. Čerstvý materiál však nezakopávejte hluboko do kompostu. Unikalo by tak z něj teplo a plyny, které vytvářejí životní prostředí pro naše malé pracanty (půdní mikroorganismy).
 6. Nedoporučuje se úplné přehazování kompostu během zimního období. To by mělo za následek výrazné zpomalení celého procesu kompostování. Jelikož v zimě potřebují bakterie a organismy ke své aktivitě kyslík, je důležité dodat jim ho v dostatečné míře, aniž byste jim ublížili. Například aerátory (kovovým, spirálovitě zatočeným provzdušňovačem kompostu). Tak dostanete kyslík dovnitř kompostu a to bez toho, abyste mikroorganismy žijící v něm vystavovali prudkým změnám teploty. Prohození kompostu a jeho důkladné promíchání si odložte až na jarní sezónu, kdy bude teplota pro průběh kompostování příznivější.
 7. Pokud je kolem kompostéru napadaný sníh, neodhrnujte ho, působí jako izolant před prudkými mrazy. Nejlepší je počkat, až se sám postupně roztaje.

Kompostujte poctivě bioodpad z kuchyně a kompost se Vám za to odvděčí.

 

Vyberte si z naší nabídky zahradních kompostérů

Provzdušňovač kompostu – aerátor

Kompostovací koš

Biologicky rozložitelné škrobové kapsy

inspirace čerpané z článku OZ Priatelia zeme

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

 • nejnovější informace z odpadové legislativy
 • inspirativní příklady z regionů
 • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství