Zpět na seznam článků

Konference BIOODPADY 2024: Odhalte skrytý potenciál bioodpadu

Příklady z praxe | 04.07.2024

Už 25. a 26. září 2024 v Piešťanech vám na úspěšných českých i zahraničních příkladech z praxe ukážeme, jak využít bioodpad ke splnění legislativních cílů. Prozradíme vám, jak pomůže rozpočtu vaší samosprávy a jak díky němu dosáhnete energetické soběstačnosti.

Proč si nenechat ujít konferenci BIOODPADY 2024?

Setkáte se s evropskými experty na odpadové hospodářství, kteří se s vámi podělí o své know-how. Na programu budou inspirativní prezentace o současných trendech odpadového hospodářství, diskuze s odborníky, workshopy i exkurze na kompostárně.

Těšit se můžete na tato téma:

  • legislativa a možnosti nakládání s (bio)odpady
  • ekonomický potenciál odpadového hospodářství
  • úspěšné příklady z praxe z českých a zahraničních měst
  • environmentální přesah cirkulární ekonomiky

Časový harmonogram

Středa 25. září
8:00–9:00   Registrace
9:00–17:15   Oficiální program
Neoficiální večerní program upřesníme později podle preferencí účastníků.

Čtvrtek 26. září
 8:30–10:30   Workshopy
10:30–11:00   Přestávka na kávu a občerstvení
11:00–12:15    Přesun do kompostárny Partizánské
12:15–13:15     Exkurze v kompostárně Partizánské
13:15–14:30   Oficiální ukončení konference a návrat na HOTEL PARK****, Piešťany (pro ty, kteří využijí společnou autobusovou přepravu)

 

Program konference a prezentující

 

Jak naplno využít potenciál kuchyňského bioodpadu?

Jak sbírat kuchyňský bioodpad, aby se zachovala jeho kvalita? Jaké využít technologie? Co říká o budoucnosti kuchyňského bioodpadu projekt Evropské unie LIFE BIOBEST? Jaké jsou ukázky nejlepších příkladů z praxe napříč Evropou.

Marco Ricci

Mezinárodní certifikovaný manažer ISWA a výkonný ředitel Altereko sas

Více než 25 let po celém světě optimalizuje nakládání s komunálními odpady, kompostem a bioplynem. Města a obce, se kterými spolupracuje, dosahují nejlepších výsledků v Evropě.

Bioodpad v Evropě

Jak je na tom sběr bioodpadu napříč Evropou? Kam směřuje evropská legislativa? Jak bioodpad ovlivňuje ekonomiku odpadového hospodářství? Jakých výsledků dosahují nejlepší evropské příklady z praxe?

Enzo Favoino

Vedoucí technického a vědecké komise v Zero Waste Europe, výzkumný pracovník zemědělské školy v Monze v Itálii.

Expert na evropskou odpadovou legislativu, tříděný sběr odpadů i následnou recyklaci. Spoluzakladatel Evropské kompostárenské asociace (ECN) a koordinátor Zero Waste výzkumného centra v Itálii.

Moderní technologie pro kompostárnu

Jaké technologie a procesy jsou v kompostárně klíčové pro výrobu kvalitního kompostu? Jaké je řešení pro minimalizaci znečištění vstupních surovin od zbytkových plastů? Můžeme se v nakládání s bioodpady inspirovat rakouskou legislativou?

Bernhard Gamerith

Výkonný technický ředitel, Compost Systems GmbH

Za 15 let praxe navrhl a realizoval více než 150 kompostáren a MBÚ linek se vstupním materiálem od 1000 tun denně.

Třídění odpadu ve vyloučených a odlehlých lokalitách

Jaké výzvy čekají na toho, kdo zde zavádí změny? Jakou komunikaci zvolit a jak přesvědčit občany z těchto lokalit, aby se do změn aktivně zapojili?

Zoltán-Attila Pásztai

Generální ředitel svozové společnosti Eco Bihor

Navrhl a zrealizoval úspěšný projekt proměny odpadového hospodářství v rumunské obci Salacea. Za 3 měsíce zde vzrostla míra třídění z 1 % na 61 %! Objem odpadu na skládce klesl ze 105 t na 26,3 t. Úspěšnost projektu dokazuje jeho rozšíření do celého regionu.

Strategická podpora odpadového hospodářství

Jaká je strategie Státního fondu životního prostředí? Jaké jsou aktuální dotace na podporu odpadového hospodářství? Jaké dotační výzvy očekáváme do budoucna? Bude se podpora týkat i bioodpadu?

Jaromír Manhart

Projektový manažer odboru odpadového hospodářství, Státní fond životního prostředí ČR

Více než 15 let pracoval na ministerstvu životního prostředí, kde působil i jako ředitel odboru odpadů. Významně se podílel na vzniku nového zákona o odpadech. Od roku 2019 koordinuje projekty podpořené dotací z Evropských strukturálních a investičních fondů ve Státním fondu životního prostředí ČR.

Potenciál mikroregionu v odpadovém hospodářství

Jaké jsou výhody sdružení samospráv do mikroregionu a jejich společné digitální evidence odpadů? Jak v mikroregionu efektivně nastavit odpadové hospodářství?

Michal Bakyta

Výkonný ředitel Ponitranského sdružení obcí

Odborník na předcházení, vznik a využití odpadů. Na slovenském ministerstvu životního prostředí řídil sekci environmentálního hodnocení a odpadového hospodářství.

Zhodnocení bioodpadu v průmyslové kompostárně

Jaké jsou výhody kompostárny v kontextu odpadového hospodářství? Jaký je ideální mix vstupních zdrojů na kompostárnu? Jaké technologie využívá Partizanské, nejmodernější slovenská kompostárna?

Branislav Moňok

Předseda organizace Priatelia Zeme – SPZ, Slovensko, předseda asociace KOMPAS

Občanské sdružení Priatelia Zeme se zaměřuje na ochranu přírody a minimalizaci znečištění životního prostředí odpady a toxickými látkami.

Kompost jako lék pro půdu

Proč je kompost důležitý pro zdraví půdy? Proč se vitalita půdy snižuje a jak zlepšit její kvalitu přidáním organické hmoty? Co říkají o nakládání s bioodpady a biomasou výzkumy slovenského Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra?

Lucia Baľák

PedeVita o.z., Živá Záhrada s.r.o., Slovensko a spoluzakladatelka asociace KOMPAS

Odbornice na využití biologicky rozložitelných materiálů a výrobu kompostu, který zvyšuje vitalitu půdy.

Příklad z praxe: Příbor a odpadové hospodářství 21. století

Jaké jsou benefity vlastních technických služeb i vzájemně propojené elektronické evidence odpadů? Jak efektivně zavést třídění kuchyňského bioodpadu v celém městě a jak se díky tomu navýší míra třídění a sníží množství směsného komunálního odpadu?

Vladimír Pavelka

Ředitel technických služeb města Příbor

Příbor má pouze 8 000 obyvatel, ale to mu nezabránilo realizovat velké změny. Město zmodernizovalo sběrný dvůr a zavedlo zde evidenci odpadů. Vybudovalo i re-use centrum, které získalo ocenění Komunální projekt roku. V celém Příboře se také třídí kuchyňský odpad.

Ekonomický potenciál odpadového hospodářství v ČR a SR

Co říká statistika: Jak díky správným nástrojům zlepšíte stav odpadového hospodářství? Jaké cíle nastavit pro splnění legislativních závazků?

Nela Vachtarčíková a Peter Majdan

Obchodní ředitelé JRK

Oba obchodní ředitelé původně pracovali jako regionální manažeři, a proto dobře znají situaci v terénu. Dnes vedou celý tým odborníků, kteří zásadně mění odpadové hospodářství v Česku i na Slovensku.

Aktuální situace, novinky a nakládání s bioodpadem na Slovensku

Jaká je aktuální situace na Slovensku a jaké jsou novinky v oblasti nakládání s (bio)odpady? Jaké strategické kroky a plány zvažuje slovenské ministerstvo životního prostředí?

Miroslava Masničáková

Ministerstvo životního prostředí Slovensko, odbor odpadového hospodářství

Oběhové hospodářství v Česku a na Slovensku

Jaké jsou klíčové pilíře a strategické oblasti, na které se musíte zaměřit pro zavedení oběhového hospodářství ve vaší samosprávě nebo regionu? Jaké jsou nevyužité příležitosti českého a slovenského trhu? Jaké výhody má digitalizace na zavádění změn?

Tomáš Murgaš

Ředitel JRK Slovensko

JRK je partnerem stovek obcí, kterým nabízí řešení v oblasti předcházení vzniku odpadů, jejich monitorování, zpracování a energetického využití.

Sdílení zkušeností s efektivním systémem sběru bioodpadu

Panelová diskuze

Budoucnost odpadového hospodářství a podpora kuchyňského odpadu

Panelová diskuze

Přednášky zahraničních řečníků budeme tlumočit.

 

Workshopy

Druhý den vás čekají workshopy, které povedou zkušení odborníci. Připravili jsme pro vás tři tematické okruhy, které odráží aktuální trendy v odpadovém hospodářství a odpoví vám na nejpalčivější otázky ohledně odpadů. Získáte know-how expertů a podělíte se s ostatními účastníky o své zkušenosti.

Workshopy z časových důvodů probíhají ve stejný čas, proto je možné se zúčastnit pouze jednoho.

Digitalizace odpadového hospodářství a spravedlivý poplatek za odpad

Objevte, jaké možnosti vám digitalizace nabízí a jakou úsporu může přinést vašemu rozpočtu. Odhalíte, jak díky digitalizaci snadněji nastavíte spravedlivý poplatek za odpad pomocí systému PAYT, kdy občané platí za svou reálnou produkci (PAYT = Pay As You Throw = zaplať za to, co vyhodíš). Dozvíte se také, jaké jsou výhody zavedení PAYT a možnosti technického řešení.

Jaké je nejlepší řešení zhodnocení bioodpadu?

Prozradíme vám, jaké jsou možnosti zhodnocování bioodpadu. Dozvíte se, zda je pro vás vhodné vybudovat bioplynovou či biometanovou stanici nebo zařízení na suchou fermentaci, které je v synergii s kompostárnou. Zjistíte, jaké technologie potřebujete k realizaci a jaká je finanční návratnost jednotlivých řešení. Jak zhodnotit bioodpad, aby se to vyplatilo?  Jaké jsou potřebné technologie pro výrobu kvalitního kompostu? Na workshopu také budeme řešit čím dál populárnější téma MBÚ linek.

Jak začít se změnami v odpadovém hospodářství a jak získat finanční podporu?

Ať už se pouštíte do jakékoliv změny, je vždy nejtěžší začít. Poradíme vám, na co se zaměřit nejdříve a jak dále pokračovat, aby byla proměna odpadového hospodářství úspěšná a pohodlná pro vás i pro občany. Řekneme vám, jaké jsou aktuální dotace a další možnosti podpory na regionální i celostátní úrovni. Dáme vám praktické rady, jak se v budoucnu připravit o žádost na dotaci.

Exkurze na nejmodernější slovenské kompostárně

Druhý den po obědě společně vyrazíme na exkurzi do nejmodernější kompostárny na Slovensku ve městě Partizanské, která ročně zpracuje přes 3 000 tun bioodpadu. Uvidíte, jak kompostárna funguje, jaká technologie a technika je potřeba k jejímu provozu a dozvíte se, jaké výhody vám přinese výstavba vlastní.

Pro koho je konference BIOODPADY?

Pro zástupce samospráv, regionů, technických služeb a veřejných institucí, kteří mají na starost odpadové hospodářství nebo ochranu životního prostředí. Zúčastnit se mohou i zájemci z jiných oborů.

Vstupné a ubytování

V ceně vstupenky je účast na konferenci (a doprovodný program), oběd, občerstvení během programu a ochutnávka vína. Ubytování není v ceně.

Pokud budete chtít zůstat přes noc, zařídíme vám ubytování v HOTEL PARK Piešťany**** a vyfakturujeme vám ho společně se vstupenkou na konferenci. V ceně ubytování je i večeře, snídaně a vstup do bazénu.

Po přihlášení na konferenci vám zašleme zálohovou fakturu. V případě neúčasti se peníze vstupné nevrací, ale dostanete od nás všechny prezentace. Můžete také za sebe vyslat náhradníka.

V případě dotazů kontaktujte Petru Křížkovou na nebo na 774 403 284.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství