Zpět na seznam článků

Město Bělá pod Bezdězem se pustilo do zásadní modernizace odpadového hospodářství

Příklady z praxe | 09.12.2021

Do rozsáhlé modernizace odpadového hospodaření se pustilo město Bělá pod Bezdězem v okrese Mladá Boleslav. To do této oblasti zavádí takzvané chytré technologie. Díky tomu očekává starosta města Jaroslav Verner výrazně vyšší efektivitu nakládání s odpady a s tím spojené úspory. Město například modernizuje sběrný dvůr, mění sběr odpadu či spouští Re-use centrum.

Město v rámci proměny odpadového hospodářství:

– modernizuje sběrný dvůr – ten je tak nyní hospodárnější a ekologičtější. Novými technologiemi ho vybavila společnost JRK. Dvůr tak má například novou nájezdovou váhu, propojenou s evidenčním systémem odpadu. Postavena zde byla i třídicí linka, kde se dále třídí odpady vysbírané v rámci pytlového sběru. Některé druhy odpadu lze zpracovat i lisováním. To šetří náklady za odvoz odpadů a může to i připravit materiál pro předání koncovému zpracovateli.

distribuovalo chytré kartičky – domácnosti dostaly kartičku s přiřazeným QR kódem. Když občané přinesou na sběrný dvůr odpad, obsluha ho zváží, naskenuje kartičku a kód přiřazený danému odpadu. Dvě pípnutí terminálu přinesou všechny podstatné informace – kdo a kdy jaký odpad donesl a kolik ho bylo.

zavádí pytlový sběr dům od domu – občané tak získali pohodlný systém třídění odpadu, protože s ním nemusí chodit do sběrného místa. „Naším záměrem bylo získat co nejvíce konkrétních informací o odpadech,“ vysvětluje starosta města Jaroslav Verner a doplňuje: „to se povedlo a tak můžeme nastavovat další kroky, díky kterým bude odpadové hospodářství města efektivnější.“

– spouští moderní evidenční systém odpadu – město tak může přesně sledovat množství vytříděného papíru či plastu a tomu přizpůsobit frekvenci sběrů. Systém ECONIT je otevřený i pro samotné občany, kteří zde můžou kontrolovat, kolik odpadu vyprodukovali.

Město chce odpadové hospodářství dále rozvíjet. Zvažují zde například vlastní kompostárnu. „Důkladná proměna odpadového hospodářství je pro naše město v současnosti velmi důležitá. Cílem je samozřejmě efektivnější odpadové hospodářství, zároveň je pro nás ale zásadní, že budeme mnohem lépe připraveni na novou a přísnější odpadovou legislativu,“ vysvětlil starosta města Jaroslav Verner a doplnil: „podstatné jsou pro nás také potenciální úspory, které lepší odpadové hospodářství přinese, a také skutečnost, že je výrazně vstřícnější k životnímu prostředí.“

O společnosti JRK Česká republika

Firma nabízí nápaditá řešení, jak zlepšit nakládání s odpady. Má tři hlavní poslání: maximalizaci úrovně třídění, předcházení vzniku odpadu a dlouhodobou spolupráci se samosprávami. Aby toho dosáhla, tak nabízí komplexní partnerství v odpadovém hospodářství a řešení na míru pro každou obec a město.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství