Zpět na seznam článků

Obce na cestě k minimálnímu odpadu – první analýzy

Příklady z praxe | 10.05.2018

Obce, které se zapojily do projektu Obce na cestě k minimálnímu odpadu, který jsme připravili společně s Institutem cirkulární ekonomiky, započaly první kroky na své cestě. Tento projekt má za úkol provádět celý jeden rok obce na jejich cestě ke snižování směsného komunálního odpadu a zvyšování toho tříděného.

Obce, které se zapojily do projektu Obce na cestě k minimálnímu odpadu, který jsme připravili společně s Institutem cirkulární ekonomiky z.ú., započaly první kroky na své cestě. Tento projekt má za úkol provádět celý jeden rok obce na jejich cestě ke snižování směsného komunálního odpadu a zvyšování toho tříděného. 

Více informací o projektu najdete ZDE.

V obcích, které se do projektu zapojily, již proběhly první analýzy odpadu. Díky těmto analýzám mohly na vlastní oči vidět, co obsahují jejich černé nádoby na SKO. Výsledek této analýzy bude sloužit pro zmapování současného/počátečního stavu, který bude také zaveden do systému evidence odpadů. Celý projekt je samozřejmě podpořen osvětovou kampaní, aby tak obyvatelé měli přehled nad situací v obci a hlavně se vzdělávali v tom, jak mají s odpady nakládat.

Článek o tom, jak probíhala analýza odpadu v Polici nad Metují, najdete ZDE.

 

Na video, jak vypadá taková analýza odpadu, se můžete podívat ZDE.

 

Dalším krokem, který obce čeká, je zavedení chytrého systému evidence odpadů ECONIT, díky kterému pak získají komplexní přehled nad svými odpady až na úrovni jednotlivých domácností a budou mít možnost motivovat své občany k lepším výsledkům a spravedlivě je ohodnotit.

Podívejte se na video obce, kde ECONIT již zavedli počátkem roku 2017.

Video o tom, jak město Jaroměřice zavádělo ECONIT.

 

Do projektu se stále přidávají další obce

Vzhledem k tomu, že přihlášení se do projektu není zatím časově omezeno, je stále možnost se do něj zapojit. Tak i činí další a další obce, které si uvědomují vážnost situace týkající se nařízení omezení skládkování vytříditlených odpadu v roce 2024, která nastane již za 6 let. Dobrým příkladem je městys Dešenice, který se nechal inspirovat obcemi, které jsou zapojené už od ledna 2018 a započal svou cestu k minimálnímu odpadu teď v dubnu. Zapojíte se i vy?


CHCETE SE DO PROJEKTU ZAPOJIT? KONTAKTUJTE NÁS.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství