Zpět na seznam článků

Ostravice přistupuje k zásadní proměně odpadového hospodářství

Příklady z praxe | 03.09.2021

V turisticky oblíbené obci na Frýdecko-Místecku kompletně promění hospodaření s odpady. V Ostravici například zavádějí vyspělý evidenční systém, který zde umožní zohlednit objem vyprodukovaných odpadů, spouštějí sběr odpadů dům od domu či rozdávají domácnostem sběrné nádoby. Obec se tak stává jedním z lídrů odpadového hospodářství na severu Moravy.  

sběrný dvůr v ostravici

Ostravice v rámci proměny odpadového hospodářství:        

– zavádí vyspělý evidenční systém – od začátku září tu bude fungovat evidenční systém pro plasty na základě QR kódu. Ty jsou v Ostravici nově již na černých popelnicích pro komunální odpad, nyní budou i na těch žlutých. Město tak nyní bude moci přesně sledovat množství vytříděného směsného odpadu i plastu a tomu přizpůsobit frekvenci sběrů.

– distribuuje chytré kartičky – domácnosti dostaly kartičku s přiřazeným QR kódem. Když občané přinesou na sběrný dvůr odpad, obsluha ho zváží, naskenuje kartičku a kód přiřazený danému odpadu. Dvě pípnutí terminálu přinesou všechny podstatné informace – kdo a kdy jaký odpad donesl a kolik ho bylo. Celkem šlo o více než 2000 kartiček! Systém také zjednodušuje administrativu a zrychluje provoz sběrného dvora.

– ruší velkoobjemové kontejnery na směsný odpad – z původní padesátky zůstaly v Ostravici pouze čtyři. Nyní je tak třídění adresné. Tím, že systém není anonymní, tak se občané chovají se k odpadům zodpovědněji. Týká se to i rekreantů – Ostravice patří k obcím s největší hustotou rekreační turistiky v České republice. Během letních měsíců zde, s příchodem rekreantů, vzroste počet obyvatel až pětkrát! 

– pořizuje vlastní svozové vozidlo – to sváží odpady i okrajových částí obce. Obec tak nemusí využívat služeb externí svozové společnosti a dosáhne tak další podstatné finanční úspory.

„Díky novinkám, které zavádíme, bude mít obec větší přehled o odpadech, a tak budeme moci nastavit kroky, díky kterým bude hospodaření s odpady efektivnější,“ říká místostarosta Ostravice Tomáš Kokeš a doplňuje: „věříme, že s vyšší efektivitou přijde i zásadní snížení množství odpadů odvážených na skládku. To by mělo vést ke stabilizaci poplatku za skladování. Podstatné také je, že díky informacím z evidenčního systému budeme moci lépe reagovat na vyšší náklady v oblasti odpadů i na změny legislativy.“

Jak funguje evidenční systém?

Systém ECONIT, který Ostravice zavedla, je součástí komplexního partnerství obce a společnosti JRK. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená na míru Ostravici.

O společnosti JRK Česká republika

Firma nabízí řešení, jak zlepšit nakládání s odpady. Má tři hlavní poslání: maximalizaci úrovně třídění, předcházení vzniku odpadu a dlouhodobou spolupráci se samosprávami. Aby toho dosáhla, tak nabízí komplexní partnerství v odpadovém hospodářství a řešení na míru pro každou obec.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství