Zpět na seznam článků

Písečná zavádí inteligentní systém evidence odpadů

Příklady z praxe | 07.11.2019

Chytrý systém evidence odpadů bude mimo jiné v Písečné sledovat parametry odpadu a umožní tak optimalizaci frekvence svozů či množství svozových nádob. Evidenční systém tak může obci přinést úspory v oblasti odpadového hospodářství a zároveň ji připraví na přísnější legislativu.

Obec Písečná u Jeseníku kompletně mění odpadové hospodářství. V rámci této proměny propojí v Písečné digitální technologie s obecními odpady. Zástupci samosprávy si od nového systému evidence slibují výrazně větší množství vyseparovaných odpadů. V obci tak budou zastupitelé, s pomocí této novinky, sledovat prostřednictvím QR kódů skutečné množství odpadu. Díky tomu získají dokonalý přehled na odpady.

 Připravenost na změny 

Chytrý systém evidence odpadů bude mimo jiné v Písečné sledovat parametry odpadu a umožní tak optimalizaci frekvence svozů či množství svozových nádob.  Evidenční systém tak může obci přinést úspory v oblasti odpadového hospodářství a zároveň ji připraví na přísnější legislativu.

Analýza předchází úsporám

„Tím, že spouštíme inovativní systém evidence odpadů, tak reagujeme na vyšší potřebu třídění odpadů. Zásadní však pro nás je, že v obci máme stále velké množství drahého komunálního odpadu,“ uvádí starosta obce Písečná Jan Konečný a vysvětluje: „Brzy se totiž budou zvyšovat poplatky za uložení odpadů na skládku, což může znamenat výrazné zvýšení poplatků za svoz. Chceme na to být připraveni, abychom mohli přijmout opatření, která pomůžou optimalizovat výši poplatků za svoz odpadů. To však nelze bez analýzy a navržení dalšího postupu. I s tím nám, jak věříme, evidenční systém pomůže.“

Jednoduché fungování

Systém, který obec Písečná zavádí, se jmenuje ECONIT a je součástí komplexního řešení společnosti JRK. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená přesně na míru obce Písečná.

http://www.meneodpadu.cz

 

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství