Zpět na seznam článků

Sdružení obcí Jablunkovska odstartovalo třetí vlnu rozdávání kompostérů

Příklady z praxe | 21.03.2018

Po dvou úspěšných vlnách dodávky kompostérů občanům se Sdružení obcí Jablůnkovska (SOJ) rozhodlo pro další, v pořadí již třetí vlnu. V rámci Operačního programu životního prostředí si zažádali o dalších 1303 kusů kvalitních silnostěnných kompostérů o objemu 900 litrů. 

Každý obyvatel České republiky vyprodukuje v průměru 300 kg komunálních odpadů. Biologický odpad tvoří váhově největší část komunálního odpadu (45 až 60 %). Každý, kdo bydlí v rodinném domě nebo má zahradu, jej může jednoduše svépomocí zpracovat. Rostlinné zbytky z přípravy jídel, zbytky z pěstování různých plodin na zahradě nebo na poli, větve, listí, posečená tráva, hnůj z chovu hospodářských zvířat atd. – to vše můžeme využít kompostováním na výrobu kvalitního kompostu. Ten používáme při pěstování rostlin jako přírodní hnojivo, vracející do půdy výživné látky a organickou hmotu.

Nejlepší možnou cestou, kterou se obce mohou vydat, je předcházení vzniku komunálních odpadů prostřednictvím pořízení domácích kompostérů pro občany. 

Na Jablunkovsku se rozhodli kompostování svých občanů podpořit už dávno a tak se po dvou úspěšných vlnách dodávky kompostérů  Sdružení obcí Jablunkovska (SOJ) rozhodlo pro další, v pořadí již třetí vlnu.

 

V rámci Operačního programu životního prostředí si zažádali o dalších 1303 kusů kvalitních silnostěnných kompostérů o objemu 900 litrů.

Nakonec si vybrali kvalitní kompostéry Premium, které vydrží třeba i dvacet let, na zahradě je neodfoukne vítr a nezkřehnou. Navíc mohou kdykoliv vyměnit jednotlivé části za nové bez toho, aniž byste museli vyměnit celý výrobek. Jde totiž o velice modulární kompostér s pevnými díly, které jsou jednoduše rozložitelné. Díky tomu nabízí kompostér praktický přístup ke kompostu ze všech stran. 

 

Více informací o kompostéru Premium najdete ZDE.

 

Celou dodávku kompostérů si převzali jednotlivé samosprávy sdružení a postupně je začínají předávat svým občanům.

Sdružení plánuje také osvětu obyvatel v podobě rozdávání průvodců, jak správně kompostovat a pro velké nadšence z řad samospráv plánuje také odborné semináře na téma kompostování.

Jsme velice rádi, že se kompostování v zahradních kompostérech stává samozřejmou součástí vícero obcí a měst každým dnem. Díky kompostování totiž dochází ke snížení množství skleníkových plynů, které by se uvolňovali na skládkách, kam bioodpad nepatří a také k předcházení vzniku odpadu. Nejlepší odpad je totiž takový, který nevznikne.

 

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství