Zpět na seznam článků

Třináctero neplýtvání aneb každá koruna se počítá

Rady a tipy | 20.12.2022

Jste v zápalu předvánočních příprav, shánění dárků, nakupování specialit a oblíbených dobrot? Zastavte na chvíli! Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik toho nesníte, nespotřebujete a vyhodíte? Tento rok to může být jiné, protože pro vás máme třináctero neplýtvání nejen v období Vánoc.

Jaké tipy a triky vám pomohou neplýtvat jídlem a snížit výdaje na potraviny? Ušetřete své odpadkové koše i peněženku.

Půst

Už jste slyšeli o vánočím půstu? Pro některé z nás se stal dokonce neodmyslitelnou součástí adventu. Zkuste se i vy tento rok uskromnit a na konci si pak o to více vychutnáte vánoční dobroty. Uvidíte, že na konci měsíce ušetříte nejen své koše, ale i peněženku.

Plánujte si jídla dopředu

Naplánujte si dopředu, co budete další tři dny jíst, a před každou návštěvou obchodu si vytvořte podrobný nákupní seznam. Při jeho sepisování nezapomeňte zkontrolovat lednici, chlebník i spíž, abyste zjistili, co máte a co vám chybí. Nenechte se nachytat „výhodnými“ akcemi, které vám mohou poplést hlavu, a kvůli tomu si pak domů donesete spoustu jídla, co ani nepotřebujete. Doporučujeme také nákup na trzích a v bezobalových obchodech, kde si naberete potraviny na váhu a ještě se vyhnete zbytečným plastům!

Nenakupujte hladoví

Hladový člověk v obchodě je jako uragán. Bere s sebou všechno a nedívá se zpět. S kručícím žaludkem a hladovýma očima, které by všechno snědly, nakupujeme i to, co nepotřebujeme. O to hůř, pokud jsou potraviny ve slevě. Doporučujeme se proto před nákupem posilnit alespoň sklenicí džusu, banánem nebo nějakým drobným jídlem.

Dalším dobrým trikem, jak se vyhnout tomu, aby vám v košíku skončily zbytečnosti, je nenakupovat ve shonu. Raději vyrážejte na nákup častěji a berte toho jen tolik, co opravdu sníte.

Využijte každou část ovoce a zeleniny

Věděli jste, že mrkev nemusíte loupat, ale stačí ji jen pořádně umýt? Nať můžeme použít do omáček, polévek nebo na výrobu pesta. Z listů ředkvičky či květáku zase připravíte vynikající salát. Využijte všechno, co se dá. Nebojte si ani naplánovat několik jídel s jednou surovinou. Z každé části zeleniny můžete připravit vynikající pokrm a dokonce i snížite množství kuchyňského odpadu. A pokud vám dojdou nápady, tak se můžete inspirovat třeba u Zachraň jídlo.

Naučte se odlišovat datum spotřeby a datum minimální trvanlivosti

Spousta Čechů nedokáže s jistotou říct, jaký je rozdíl mezi datem spotřeby a datem minimální trvanlivosti. Naučte se rozlišovat tato dvě data. Plánujete sníst jogurt ještě v den nákupu? Vezměte si ten, jehož datum spotřeby končí dřív.

  • Datum spotřeby stanovuje den, do kdy je potravinu bezpečné sníst. Označují se tak čerstvé potraviny jako maso nebo mléčné výrobky.
  • Datum minimální trvanlivosti stanovuje den, do kdy si daná potravina udržuje svou kvalitu. Při správném skladování je můžete sníst po uplynutí tohoto data. Nejčastěji jsou to těstoviny, mléko, rýže nebo konzervy.

Správné skladování je základ

Aby se potraviny nezkazily, musíte je správně uskladnit. Otevřené trvanlivé potraviny přesypte do uzavíratelných obalů, aby je nenapadli škůdci. Do lednice dejte jenom ty potraviny, které potřebují chlad (čerstvá kukuřice, špenát nebo drobné lesní ovoce). Ostatní druhy ovoce a zeleniny do lednice nedávejte, ať neztratí svou chuť. Rajčata, cibuli nebo brambory raději schovejte do spíže.

Tip pro vás: Jahody, černý rybíz, borůvky nebo maliny před uskladněním namočte do studené octové vody – vydrží déle čerstvé.

I ošklivé je dobré

Téměř všechny supermarkety mají plné regály s esteticky dokonalou zeleninou a ovocem. Co se ale staně s těmi nedokonalými kousky? Častokrát o ně není zájem a zůstavají osamocené v regálech, případně putují rovnou do koše. Tyto potraviny jsou ale stejně dobré jako ostatní. Měkké ovoce a zoxidovaná nebo gumová zelenina sice svým vzhledem ani konzistencí nejsou úplně přitažlivé, ale můžete je spotřebovat do smoothies, pomazánek či polévek. Takovou zeleninu nebo ovoce najdete třeba na Rohlíku nebo v bendýnkách v Lidlu.

Udržujte si přehled o potravinách v lednici

Lednice je srdcem naší kuchyně. Měli bychom ji udržovat čistou a zbytečně ji nepřeplňovat. Pozornost věnujte i tomu, jaké v ní máte jídlo a pravidelně měňte jeho umístnění. Po každém nákupu dejte nové potraviny dozadu a starší přesuňte dopředu. Lednici nenechávejte dlouho otevřenou, aby udržovala vnitřek chladný. Ideální teplota lednice se pohybuje od 1 do 5 °C.
Tip pro vás: Pozor, teplota v lednici často stoupá, pokud se ucpe filtr.

Nestyďte se vzít si poslední kus

Každý z nás někdy zažil situaci, kdy na talíří zůstal poslední kus koláče, o který nikdo nemá zájem. Toto jídlo čeká, až ho někdo sní, často však končí oschlé v koši. Nestyďte se vzít si poslední kus a zachránit ho před vyhozením. Styďte se za to, že jídlo vyhazujete.

Nevyhazujte jídlo, nechte si ho zabalit

Věděli jste, že každý občan Evropské unie v roce 2020 vyhodil přibližně 127 kg jídla? Z toho 12 kg tvoří nesnězené porce z restaurací. I tady se můžete zlepšit. Až příště půjdete někam na jídlo, vezměte si s sebou vlastní krabičku. To, co nesníte, si pak odneste s sebou a dejte si to doma.

Podělte se s ostatními

Nevařte zbytečně moc jídla, ale jenom tolik, kolik zvládnete sníst. Pokud toho ale přesto uvaříte více, podělte se svými blízkými, přáteli nebo kolegy. Tímto malým krokem zabráníte tomu, aby se jídlo vyhodilo. To stejné plati i pro ovoce a zeleninu, kterou nezvládnete spotřebovat. Než aby potraviny shnily, darujte je těm, kteří je využijí.

Odložte si na později

Také znáte ten pocit, kdy po rodinné oslavě sotva vstanete od stolu, jak jste přejedení k prasknutí? A nakonec toho zbyde tolik, že by se z toho pár lidí do sytosti najedlo. Co s tím? Hlavně ho nevyhazujte! Raději jídlo zamrazte a snězte později. A pro příště zkuste připravit jen polovinu toho, co chystáte běžně. Uvidíte, že si oslavu užijete i tak.

Dejte jídlu druhou šanci

Pokud se snažíte neplýtvat potravinami, ale i tak se vám stane, že musíte něco vyhodit, nezoufejte. Při správném vytřídění nebo zkompostování dáte jídlu druhou šanci. Stane se z něj kompost plný živin, který obohatí naši půdu nebo vaši zahrádku.

 

 

 

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství