Zpět na seznam článků

Vermikompostování mělo na Sustainability Day úspěch

Rady a tipy | 28.06.2016

Vermikompostování: Jak založit vermikompostér? Kompostování do 24 hodin: elektrický kompostér. Kolik stojí elektrický kompostér?

Před pár dny jste nás mohli potkat na prvním pražském ročníku festivalu udržitelného životního stylu Sustainability Day. Tuto akci orzanizovali děvčata z Greenglasses a zúčastnilo se nejméně 2000 lidí, kteří sdílí stejnou myšlenku jako my. A to myšlenku PRO MÉNĚ ODPADU.

Sustainability Day bylo pro nás možností, jak poznat nové inspirativních lidi se stejným zájmem a smyslem pro dobré věci. Mimo jiné jsme poznali i spoustu nových konkurentů, a možná i lidi, se kterými budeme časem spolupracovat. Také jsme se potkali se známými institucemi, se kterými už úzce spolupracujeme. Jako například INSTITUT CIRKULÁRNÍ EKONOMIKY kde Soňa Jonášová přednášela o odpadové politice v Praze.

„Jsme moc rádi, že jsme se mohli zúčastnit a představit lidem nové inovace, které pomáhají šetřit naši zem. Náš stánek navštívila řada lidí s mnoha otázkami, jak lze předcházet vzniku odpadů. My jako odborníci jsme jim předali naše rady a tipy a doufáme, že lidé od našeho stánku odcházeli o něco chytřejší.“ Řekl náš kolega Jiří Viták, který měl pod palcem náš stánek na této akci.

Podle toho na co se lidé nejvíce ptali jsme usoudili, že největším trendem v třídění odpadu v městech je vermikompostování a kompostování do 24 hodin.

A my se rozhodli, že Vám na tyto otázky odpovíme i tady v našem článku…

Vermikompostování:

  • Jak založit vermikompostér? video od INCIENu 
  • Kolik toho žížaly sní za den a za jak dlouho žížaly zpracují to co jim tam dám? 500g žížal zkonzumuje cca 250g odpadu denně (Kalifornské žížaly cca 400-500g denně), což odpovídá zhruba množství, které vyprodukuje 4 členná rodina za den.
  • Kolik to stojí? Od 2 170,00 CZK – 2 990,00 CZK Aktuální nabídka zde na našem eshopu
  • Jestli mohou mít vermikompostér na balkóně? Vermi kompostér můžete umístit na chodbu, balkon, do garáže, dílny, ale i do kuchyně, kanceláře nebo do třídy ve škole. Důležitá je pouze teplota okolí a správná vlhkost substrátu. Žížaly jsou aktivní při teplotách nad 5 ° C, ale největších výkonů dosahují při teplotě okolo 20 ° C. Při umístění na balkon v zimním období budou v chladu žížaly méně aktivní. Při teplotách pod nulou kompostér zamrzne a může dojít k úhynu žížal i ostatních organismů. Proto je lepší kompostér na zimu přenést do teplejších prostorů nebo jej zateplit například pomocí sena nebo slámy. Pozor taky na letní horka a přímé slunce, aby se žížaly neuvařily.
  • Za jak dlouho je hotový kompost? Cca 40-60 dní.
  • Co dělat když je vermikompostér plný? Když se vám naplní zásobník s kompostem, přestaňte do něj vkládat nový bioodpad. Zbytky začněte dávat do nového patra a žížaly do něj začnou sami prolézat. Putují totiž za potravou. Když už budou všechny žížaly přestěhovány, můžete odebrat hotový kompost. Jinou možností je využít přirozeného útěku žížal před světlem. Žížaly mají ve vysypané hromadě kompostu sklon zavrtávat se hlouběji a my z ní proto můžeme postupně odebírat její vrchní vrstvy.
  • Co dělat když je vermikompostér moc vlhký? Pro vermikompostování je důležitá optimální vlhkost 55 až 70%. Vlhkost potřebují žížaly k tomu, aby mohli dýchat. Nadměrnou vlhkost kompostu můžeme snížit přidáním odpadu s vysokým obsahem uhlíku, jako je papírová lepenka (nebarvená), piliny nebo sláma.

Kompostování do 24 hodin: elektrický kompostér

  • Jaká je spotřeba elektřiny? 60 – 90 kWh / měsíc
  • Kolik stojí elektrický kompostér? 48 279,00 CZK Aktuální abídka zde na našem eshopu
  • Jak to že to jde tak rychle? Elektrický kompostér využívá namísto půdních mikroorganismů a živočichů speciální vyšlechtěné účinné mikroorganismy ACIDULO. Jedná se o vysoce odolné mikroorganismy, jejichž schopnost působit v extrémních podmínkách umožňuje urychlení kompostovacího procesu, během kterého dochází k redukci bioodpadu o 90%v době nepřesahujícím 24 hodin. Navíc nevyžadují prakticky žádnou péči, rozmnožují se sami a jejich životnost je tím neomezená. V elektrickém kompostéru je taky vytvořeno to nejideálnější prostředí pro proces zpracování biologického materiálu. Tedy nepostihují jej externality jako například povětrnostní podmínky, tak jako při běžném kompostování. Navíc tím, že je kompostér neustále zapojen do elektrické sítě, všechny procesy kompostování jsou řízeny automaticky (tepelné cykly, promíchávání bioodpadu lopatkami …).
  • Co pak dělat se substrátem? Substrát je vysoce kvalitní a lze jej použít jako hnojivo pro pokojové rostliny či zeleň ve vaší okrasné či zeleninové zahradě. Substrát je však hodně silný, proto si třeba dávat pozor na to, že ho musíte předem smíchat se zeminou.
  • Kolik tam mohu dát zbytků? Maximálně 6kg kuchyňského odpadu denně.
  • Co se tam dává a co ne? Více zde
  • Jak je to těžké? Obsluha elektrického kompostéru je plně automatická. Spočívá pouze ve vkládání bioodpadu a v obsluze kompostéru při vyprazdňování. Takže jen vhodíte kuchyňský odpad do kompostéru a na druhý den se můžete těšit s krásného kompostu (:
  • Jestli už to někde funguje? Video ZDE

Pokud by jste chtěli vidět více z tohoto dne navštivte facebookové stránky Sustainability Day kde najdete TOTO VIDEO 

A nebo si prohlédněte video youteberky Raw Daughter, která Vás provede tímto dnem.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství