Zpět na seznam článků

Výzvy OPŽP jsou spuštěny

Rady a tipy | 05.09.2016

Dvě nové výzvy k podávání žádostí o dotaci zaměřené na odpadové hospodářství jsou spuštěny.

Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR vyhlásily dvě nové výzvy k podávání žádostí o dotaci zaměřené na odpadové hospodářství. O finanční podporu mohou požádat zejména kraje, města, obce, původci odpadu i podnikatelské subjekty. Příjem žádostí startuje 1. září a potrvá až do 30. listopadu 2016.  „Jednou z našich hlavních priorit v oblasti odpadového hospodářství je pokračovat v co největším snižování nákladů pro obce v souvislosti s loni zavedenou povinností třídit nové komodity jako bioodpad a kovy, a zamezit tak účtování nového třídění do poplatků za svoz odpadu občanům. Chceme tak obcím i občanům usnadnit přístup ke třídění odpadů, což, věřím, přispěje i ke snížení množství odpadů, který bude končit na skládkách. Právě odklon od skládkování patří mezi jednu z priorit Ministerstva životního prostředí v oblasti odpadové politiky,“ vysvětluje ministr Richard Brabec a dodává: „Téměř 50 % komunálního odpadu, tedy zejména obsahu černých popelnic, končí v současné době na skládkách. A bohužel až 50 % černých popelnic obsahuje biologicky rozložitelný komunální odpad, který v jiných zemích končí běžně v kompostárnách nebo třeba v bioplynových stanicích, kde se z něj vyrábí energie, jinými slovy znovu se nějak využívá. Takže tady musíme opravdu přidat.“ ZDROJ: www.sfzp.cz

40. výzva OPŽP Prevence vzniku odpadů

V rámci této výzvy je k dispozici 100 milionů korun.

„Z dotace bude možné podpořit projekty zaměřené mimo jiné na předcházení vzniku biologicky rozložitelných odpadů, například na pořízení domácího kompostéru pro občany nebo štěpkovač přiměřeného výkonu,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Domácí kompostování je vhodným doplňkem systému sběru biologicky rozložitelných komunálních odpadů v obcích, může tak napomoci snížit jejich množství, které dnes končí v černých popelnicích, potažmo na skládkách. „Pozitivní efekt domácích kompostérů vidím v tom, že přímo na své zahradě si můžeme vyrobit vlastní kompost. Takže ušetříme peníze a chytře přeměníme bioodpad na přírodní hnojivo,“ doplňuje Jaromír Manhart, ředitel odboru odpadů MŽP.

DOKUMENTY K DOTACI ZDE

Podporované aktivity: předcházení vzniku komunálních odpadů

Příklady podporovaných projektů:

  • Předcházení vzniku biologicky rozložitelných odpadů prostřednictvím domácích kompostérů pro občany (ZDE naše nabídka zahradních komposterů) (v rámci výzvy není možné podpořit výstavbu či dovybavení komunitní kompostárny). V rámci projektu není možné pořídit svozový prostředek ani manipulační techniku. Vztahuje se pouze na biologicky rozložitelné materiály rostlinného původu. V rámci projektu je možné pořídit štěpkovač přiměřeného výkonu, který bude používán pouze v souvislosti s předmětem projektu. (ZDE naše nabídka zahradních štěpkovačů)
  • Předcházení vzniku textilního a oděvního odpadu prostřednictvím rozšíření/vybudování sběrné sítě kontejnerů. V rámci projektu bude možné podpořit přiměřený svozový prostředek.
  • Podpora rozvoje či modernizace softwaru pro neinvestiční projekty v rámci předcházení vzniku komunálních odpadů (včetně pořízení nezbytného technického vybavení). V analýze potenciálu musí být jasně prokázána souvislost softwaru s předcházením vzniku komunálních odpadů a plněním indikátorů projektu.
  • Centra opětovného použití nebo systémy opětovného použití včetně jejich kombinace či propojení, které budou napojeny na konkrétní obce. Toto žadatel musí doložit písemným souhlasem obcí o zapojení do projektu. V rámci projektů lze pořídit přiměřenou svozovou a manipulační techniku.

bioodpad komposter kompost kompostovani

41. výzva OPŽP Odpady a materiálové toky, ekologické zátěže a rizika

Dotace na projekty zaměřené na výstavbu a modernizaci zařízení pro sběr, třídění a úpravu odpadu. Mezi hlavní cíle patří podporovat způsoby nakládání s odpady, které využívají odpad jako zdroj druhotných surovin, podporovat příprav k recyklaci odpadu a nakládání s odpady, které vede ke zvýšení ekonomické hodnoty odpadu, podporovat oddělený sběr odpadů, systémy odděleně sbíraných specifických druhů odpadů a tzv. „door-to-door“ systém.

DOKUMENTY K DOTACI ZDE

Podporované aktivity:

  • výstavba a modernizace zařízení pro sběr, třídění a úpravu odpadů (systémy pro sběr, svoz a separaci odpadů a bioodpadů, sběrné dvory a sklady KO, systémy pro separaci KO, nadzemní a podzemní kontejnery včetně související infrastruktury), (ZDE naše nabídka bionádob)
  • výstavba a modernizace zařízení pro materiálové využití odpadů,
  • výstavba a modernizace zařízení na energetické využití odpadů a související infrastruktury,
  • výstavba a modernizace zařízení pro nakládání s nebezpečnými odpady včetně zdravotnických odpadů (vyjma skládkování).

Příklady podporovaných projektů

  • Výstavbu/modernizaci (s navýšením kapacity) sběrných dvorů
  • Systémy pro separaci/oddělený sběr (bez svozových prostředků) komunálního odpadu a odpadu podobného komunálnímu odpadu
  • Systémy pro separaci a svoz (včetně svozových prostředků) komunálního odpadu a odpadu podobného komunálnímu odpadu
  • Výstavbu/modernizaci (s navýšením kapacity) třídících a dotřiďovacích linek pro separaci komunálních odpadů a odpadů podobných komunálnímu odpadu
  • Výstavba/vybavení/modernizace zařízení pro materiálové využití ostatních odpadů
  • Výstavbu, modernizaci nebo dovybavení bioplynových stanic
  • Nakládání s nebezpečnými odpady včetně zdravotnických odpadů

zberna

CHCETE VYUŽÍT DOTACI A ZAVÉST VE VAŠÍ OBCI KOMPOSTOVÁNÍ. POMŮŽEME VÁM S TÍM. KONTAKTUJTE NÁS PROSTŘEDNICTVÍM +420 734 243 163 / A SPOLEČNĚ NAVRHNEME ŘEŠENÍ PRO SNIŽOVÁNÍ ODPADU VE VAŠÍ OBCI.

ZDROJ: www.sfzp.cz

 

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství