Zpět na seznam článků

80% míra třídění odpadu? ANO, JE TO MOŽNÉ

Ze světa odpadů | 11.08.2016

1× vidět je více než 100× slyšet. Vydali sme se na místo, které může být inspirací pro celou Evropu.

Zvyšování míry třídění odpadu je téma, která se nese po EU ze všech stran. Odevšud na nás padají návody, tipy, a triky jak na to. Bohužel, procesy změny jsou někdy velmi pomalé. A zejména tehdy, když je řeč o systémové změně celého odpadového hospodářství, nevyjímaje třídění biologicky rozložitelných odpadů ze zahrad, ale také z kuchyní.

Exkurze do italských měst, které zatočily s odpadem.

My jsme si v rámci našeho interního samostudia řekli, že  vidět je více než 100× slyšet nebo číst, a tak jsme se spolu s partnerskou organizací Institut cirkulární ekonomiky vydali na místo, které může být inspirací pro celou Evropu.

Navštívili jsme italské městečko Cinisello Balsamo, které má vyvinutý a promyšlený systém odpadového hospodářství „sběr odpadů dům od domu“. Naše kroky také směřovaly do města Sommacampagna, které má dokonce kromě systému sběru dům od domu zaveden i motivační systém „Pay as you throw“. Díky těmto opatřením dosahují více než 80% míru třídění odpadu. Města, kde žijí cca 80 tisíc a 14 tisíc obyvatel s rodinnými domy a převážně hustou bytovou zástavbou. Úžasné, že ano?! Když to jde v takové oblasti, tak proč se to nedaří u nás? Je to systémem, nastavením, komunikací s občany?

Co bude dál?

Každopádně náš několikadenní pobyt ve městě nás natolik inspiroval, že nyní máme v hlavách nespočet skvělých myšlenek, jak podpořit zvyšování míry třídění odpadu také v našich zemích. A už brzy se s vámi o ně podělíme. Pro ty nedočkavější nabízíme náš kontakt (), jehož prostřednictvím se s námi můžete dohodnout na kreativních setkáních. Železo je třeba přece kovat za horka!

V galerii najdete pár obrázků přímo z našeho pobytu (prohlídka městem, návštěva sběrného dvora, odvoz odpadu v den sběru) a v tomhle videu k vám promluví Soňa Jonášová (Institut cirkulární ekonomiky) přímo z místa činu.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství