Zpět na seznam článků

Hnědá úsporám: Národní program Životní prostředí přispěje 1,6 mld. Kč na podporu zpracování bioodpadu

Legislativa a dotace | 21.08.2023

Národní program Životní prostředí vypsal výzvu č. 6/2023 (známá také pod neoficiálním názvem hnědá úsporám) a vyčlenil na ni 1,6 mld. Kč ze Státního fondu životního prostředí České republiky. Záměrem je podpořit jeden z klíčových nástrojů cirkulární ekonomiky – zpracování bioodpadu v kompostárnách a bioplynových stanicích. V JRK tuto výzvu vítáme, protože otázce bioodpadu a odpadového hospodářství se věnujeme už více než 10 let.

Bioodpad je cenná surovina a zdroj živin nebo energie, kterému se v České republice věnuje stále málo pozornosti. Proto často končí na skládkách, kde se ztrácí jeho potenciál. Přitom jeho odklon ze skládky nemá přínos jen pro životní prostředí, ale i pro ekonomiku samospráv, protože jim pomáhá plnit legislativní cíle nového zákona o odpadech i oběhového balíčku Evropské unie.  

Pro koho je dotace určena? 

Dotace hnědá úsporám je určena pro subjekty, které provozují kompostárny nebo bioplynové stanice jakéhokoliv typu, případně pro ty, co budují novou. Dále také pro:

 • obce a města
 • svazky obcí
 • kraje
 • podnikatelské subjekty
 • neziskové organizace, příspěvkové organizace
 • nebo státní podniky. 

S čím mi dotace pomůže?

Cílem Hnědé úsporám je podpora zpracování bioodpadu prostřednictvím kvalitního vybavení. Pořízením speciální techniky modernizujete svou (budoucí) kompostárnu nebo bioplynovou stanici. Stávající procesy díky tomu zvládnete efektivněji a rychleji, čímž snížíte své provozní náklady. 

Inovativní technika vám také otevírá nové možnosti zpracování bioodpadu, čímž navýšíte kapacitu a vyrobíte více kompostu nebo energie. Například pomocí hygienizace zpracujete nové typy odpadů.  

Kdo mi s vyřízením dotace pomůže a kolik to bude stát? 

Obraťte se na nás a nezávazně vyplňte náš kontaktní formulář. Zanalyzujeme vaši situaci a připravíme vhodné řešení na míru vašim potřebám. Pomůžeme vám s podáním žádosti a vypracováním všech potřebných dokumentů. Budete to mít bez starostí a ušetříte čas. Cena za zpracování se odvíjí od náročnosti projektu, ale v rámci dotace můžete až 5 % z rozpočtu využít na administrativní výdaje.
dfd

Na co můžu dotaci využít? 

Dotaci můžete využít na pořízení:

 • překopávače kompostu
 • drtiče
 • síta či prosévací stanice
 • navíječe geotextilie a další
 • Z dotace můžete pořídit i zařízení na hygienizaci bioodpadu (včetně kuchyňských a restauračních odpadů, jatečních odpadů a kalů).   

Co je to hygienizace bioodpadu? 

Hygienizace je proces, během kterého se odpad zahřeje na předepsanou teplotu, čímž se zlikvidují všechny bakterie a choroboplodné zárodky. Díky tomu se pak bioodpad může průmyslově zkompostovat.  

K hygienizaci můžete využít CSC kontejner, jehož velkou předností je jednoduchá manipulace při naplňování a vyprazdňování. Zároveň je mobilní, proto nepotřebujete žádné stavební povolení.  

Další alternativou jsou kompostovací boxy, jejichž hlavním benefitem je především jejich velká kapacita. Proto jsou řešením pro zařízení, která zpracovávají velké objemy bioodpadu (nad 2000 t ročně). 

Kolik mi dotace může ušetřit?  

Dotace Hnědá úsporám vám ušetří až 70 % výdajů*. Rozpočet projektu musí být minimálně 750 000 Kč. Do rozpočtu můžete zahrnout i administrativní výdaje (až do výše 5 % z rozpočtu projektu). 

*Při vyčerpání de minimis lze využít regionální podporu.  

Kdy bude probíhat příjem žádostí?  

Příjem žádostí bude probíhat od 1. 9. 2023 do 2. 9. 2024 nebo do vyčerpání alokací. Doporučujeme žádost podat co nejdříve, protože výzva je nesoutěžní. 

Jak to bude pokračovat? 

Podáním žádosti naše spolupráce nekončí. Provedeme vás celým procesem od samotného začátku až po schválení dotace (kvartální schvalování znamená, že můžete pracovat s rozpočty z roku 2023 nebo 2024). Poté vám pomůžeme i se samotnou realizací nového řešení.  

Získejte kvalitní techniku s využitím dotace hnědá úsporám a ušetřete až 70 % ceny. Nezávazně vyplňte náš formulář a probereme vaše možnosti.


Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

 • nejnovější informace z odpadové legislativy
 • inspirativní příklady z regionů
 • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství