Zpět na seznam článků

4 výhody CSC kontejneru na kompostárně

Ze světa odpadů | 15.06.2022

Každý, kdo někdy řešil třídění a zpracování bioodpadu, narazil na problém jménem kuchyňský odpad. Kompostárnám často chybí technologie na zpracování živočišné složky, proto ho odmítají přijímat, a samosprávám většinou nezbývá nic jiného než ho nechat vyhazovat do směsného komunálního odpadu a posílat na skládku.

CSC kontejner

Kuchyňský odpad je ale cenná surovina, která se dá přeměnit na kvalitní kompost nebo energii či teplo. Jeho ukládání na skládku je tak zbytečné plýtvání potenciálu, který se v něm skrývá. I proto bude třídění kuchyňského odpadu v následujících letech povinné. Samosprávy tak musí hledat řešení, jak se s novou legislativou vypořádat. Správným řešením může být CSC kontejner.

Co je CSC kontejner?

CSC je zkratka anglického spojení Collection-Sanitazion-Composting (sběr-hygienizace-kompostování). Tento kontejner je určený k hygienizaci bioodpadů včetně kuchyňských a restauračních odpadů, kalů i jatečních odpadů (hygienizace je proces, při kterém se odpad zahřeje na předepsanou teplotu, čímž se zlikvidují všechny bakterie a choroboplodné zárodky). Zařízení splňuje všechny legislativní požadavky jak Evropské unie, tak i Státní veterinární správy, proto je jeho používání zcela bezpečné.

Zjistěte více o tom, jak funguje CSC kontejner

Jaké jsou výhody CSC kontejneru na kompostárně?

Financování z dotace

Národní program Životní prostředí rozdělí téměř dvě miliardy korun na podporu zpracování bioodpadu. Hlavním cílem programu, kterému se také říká Hnědá úsporám, je podpořit zpracování bioodpadu v kompostárnách a bioplynových stanicích, což je jeden z klíčových nástrojů cirkulární ekonomiky. Na pořízení CSC kontejneru proto můžete získat prostředky z dotace.

Kvalitní materiál

CSC kontejner se vyrábí z kvalitní nerezové oceli, kterou všichni známe pro její pevnost a odolnost. Nepoškodí ji vysoké teploty, výluhy ani ukládaný odpad, proto se k tomuto úkolu perfektně hodí.

Minimální provozní a servisní náklady

CSC kontejner není náročný na údržbu, proto během jeho užívání budete muset investovat pouze do jeho čištění. Zanedbatelná je i jeho spotřeba elektřiny (50–70 W), a tak se nemusíte bát ani dnešního největšího strašáka nás všech – účtu za energie. Jediným dalším nákladem už je pak jen datová SIM karta, která zajišťuje online přístup a monitorování procesů v reálném čase.

Žádné pachové emise

Horní víko CSC kontejneru se vyrábí z polopropustné membrány, která během biologického rozkladu snižuje emise pachu o 95 %. Nemusíte proto pořizovat dodatečný biofiltr.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství