Zpět na seznam článků

Inspirovali jsme se v Holandsku, které má ambice na leadera v oblasti cirkulární ekonomiky

Ze života JRK | 23.07.2018

Holandsko si dalo ambiciózní cíl přeměnit svou ekonomiku na 100% cirkulární do roku 2050. Získané zkušenosti chtějí dlouhodobě sdílet, proto země tulipánů byla pro nás ideálním místem k získání nových poznatků v oblasti oběhového hospodářství. Zúčastnili jsme se Holland Circular Economy Week..

Abychom mohli poskytovat řešení vysoké úrovně, je důležité se neustále vzdělávat. Holandsko si dalo ambiciózní cíl přeměnit svou ekonomiku na 100% cirkulární do roku 2050. Získané zkušenosti chtějí dlouhodobě sdílet, proto země tulipánů byla pro nás ideálním místem k získání nových poznatků v oblasti oběhového hospodářství. Zúčastnili jsme se Holland Circular Economy Week , který se pořádal ve dnech 11. až 14. června.

Naší první zastávkou se stal CIRCL – cirkulární budova v Amsterdamu postavená nizozemskou bankou ABN AMBRO. Jasný důkaz toho, že i finanční sektor může být součástí cirkulární budoucnosti. Staré džíny jako těsnění, světla v pronájmu, možnost rozmontování celé budovy a použití materiálu na výstavbu budovy nové, bylinky a květiny na střeše budovy – to je jen malý výčet cirkulárních prvků, které architekti při výstavbě budovy zahrnuli. Oficiální přivítání všech účastníků následovalo večer v impozantním Paláci míru v Haagu. V motivačních proslovech ústředních postav se kladl důraz zejména na mezisektorovou spolupráci a důležitost určení vysokých cílů.

CIRCL amsterdamská cirkulární budova.

 

Úterý se odehrálo v duchu praktických proslovů, diskuzí a praktických lekcí. Za zmínku určitě stojí vystoupení Thomase Raua, podnikatele, architekta, inovátora a vizionáře, jehož přednáška zanechala v účastnících úsměv na rtech a zároveň pocit silné motivace. Příjemným zpestřením se stala módní přehlídka z udržitelných materiálů značek Brighloops and Dutch Awearness.

Thomas Rau a SDGs.

 

Třetí den jsme se každý mohl zúčastnit jedné z exkurzí, přičemž každá se zaměřovala na jeden typ odpadu. World Horti Center představovalo propojení znalostí univerzitních studentů se zkušenostmi komerčních firem pod jednou střechou. To vše v souvislosti s cirkularitou a rostlinami. Centrum poskytovalo komukoliv možnost testovat své nápady v obřím skleníku. Další zastávkou se stalo rotterdamské tzv. Blue City, založené v souladu s principy modré ekonomiky, která má hodně společného s tou cirkulární. Firma The Waste Tranformers nám ukázala technologii umožňující zpracovávat biologicky rozložitelný odpad s výstupem v podobě bioplynu, kvalitního tekutého hnojiva a kompostu. To vše lokálně. Zakončením dne se stal Circular Quay – nejcirkulárnější hotel pěstující zeleninu na své střeše s pomocí vlastního aquaponického systému.

World Horti Center v Holandsku.

Sdílení zkušeností z různých zemí se považuje za gró správného šíření konceptu cirkulární ekonomiky. Z toho důvodu byl zařazen do programu i tzv. Matchmaking day, při kterém účastníci uskutečňovali krátké meetingy s cílem započetí spolupráce. Uvidíme, co ukáže budoucí spolupráce s těmi, se kterými jsme se sešli právě my. Nechte se překvapit ?

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství