Inspirovali jsme se v Holandsku, které má ambice na leadera v oblasti cirkulární ekonomiky

23.07.2018

Abychom mohli poskytovat řešení vysoké úrovně, je důležité se neustále vzdělávat. Holandsko si dalo ambiciózní cíl přeměnit svou ekonomiku na 100% cirkulární do roku 2050. Získané zkušenosti chtějí dlouhodobě sdílet, proto země tulipánů byla pro nás ideálním místem k získání nových poznatků v oblasti oběhového hospodářství. Zúčastnili jsme se Holland Circular Economy Week , který se pořádal ve dnech 11. až 14. června.

Naší první zastávkou se stal CIRCL – cirkulární budova v Amsterdamu postavená nizozemskou bankou ABN AMBRO. Jasný důkaz toho, že i finanční sektor může být součástí cirkulární budoucnosti. Staré džíny jako těsnění, světla v pronájmu, možnost rozmontování celé budovy a použití materiálu na výstavbu budovy nové, bylinky a květiny na střeše budovy – to je jen malý výčet cirkulárních prvků, které architekti při výstavbě budovy zahrnuli. Oficiální přivítání všech účastníků následovalo večer v impozantním Paláci míru v Haagu. V motivačních proslovech ústředních postav se kladl důraz zejména na mezisektorovou spolupráci a důležitost určení vysokých cílů.

CIRCL amsterdamská cirkulární budova.

 

Úterý se odehrálo v duchu praktických proslovů, diskuzí a praktických lekcí. Za zmínku určitě stojí vystoupení Thomase Raua, podnikatele, architekta, inovátora a vizionáře, jehož přednáška zanechala v účastnících úsměv na rtech a zároveň pocit silné motivace. Příjemným zpestřením se stala módní přehlídka z udržitelných materiálů značek Brighloops and Dutch Awearness.

Thomas Rau a SDGs.

 

Třetí den jsme se každý mohl zúčastnit jedné z exkurzí, přičemž každá se zaměřovala na jeden typ odpadu. World Horti Center představovalo propojení znalostí univerzitních studentů se zkušenostmi komerčních firem pod jednou střechou. To vše v souvislosti s cirkularitou a rostlinami. Centrum poskytovalo komukoliv možnost testovat své nápady v obřím skleníku. Další zastávkou se stalo rotterdamské tzv. Blue City, založené v souladu s principy modré ekonomiky, která má hodně společného s tou cirkulární. Firma The Waste Tranformers nám ukázala technologii umožňující zpracovávat biologicky rozložitelný odpad s výstupem v podobě bioplynu, kvalitního tekutého hnojiva a kompostu. To vše lokálně. Zakončením dne se stal Circular Quay – nejcirkulárnější hotel pěstující zeleninu na své střeše s pomocí vlastního aquaponického systému.

World Horti Center v Holandsku.

Sdílení zkušeností z různých zemí se považuje za gró správného šíření konceptu cirkulární ekonomiky. Z toho důvodu byl zařazen do programu i tzv. Matchmaking day, při kterém účastníci uskutečňovali krátké meetingy s cílem započetí spolupráce. Uvidíme, co ukáže budoucí spolupráce s těmi, se kterými jsme se sešli právě my. Nechte se překvapit 😉

Předchozí článek Další článek
Zavřít video