Zpět na seznam článků

Jablunkov proměňuje hospodaření s odpady

Příklady z praxe | 05.02.2020

Nejvýchodnější město České republiky – Jablunkov, kompletně mění systém třídění odpadů. Město v rámci této proměny propojí nové digitální technologie s odpadovým hospodářstvím města.

Nejvýchodnější město České republiky – Jablunkov, kompletně mění systém třídění odpadů. Město v rámci této proměny propojí nové digitální technologie s odpadovým hospodářstvím města. Jablunkovští zastupitelé si od inteligentního systému třídění a evidence odpadů slibují podstatné úspory, vyšší vytříděnost i efektivitu odpadového hospodářství obce.

Co konkrétně přináší nová technologie? Dokáže načítat všechny složky odpadu a dokonce měří i naplněnost jednotlivých nádob! Díky propojení s vyspělým systémem třídění odpadu, které v Jablunkově probíhá způsobem dům o domu, přináší chytrá technologie nebývalý přehled o obecních odpadech. Zavedení technologické novinky je možné i proto, že v Jablunkově funguje komplexní třídění všech složek odpadu. Technické služby města sváží dům o domu nádoby na tříděný odpad – papír a plast, směsný komunální odpad i bioodpad. Ten se zde nově kompostuje v zahradních kompostérech – společnost JRK ve městě pomohla zavést domácí kompostování bioodpadu.

Co obsahují popelnice?

„Evidenční systém a jeho mobilní terminály umí načítat prostřednictvím QR kódů jednotlivé druhy odpadů. Díky tomu přesně víme, jaký obsah se v nádobách nachází,“ vysvětluje vedoucí technických služeb města Tomáš Hanzlík a dodává: „jsme přesvědčeni, že právě propojení chytrého evidenčního systému s jednotlivými nádobami přinese městu efektivnější nakládání s odpady i úspory.“

Propojení, které ušetří

Díky přehledu, který získá samospráva města s pomocí propojení sběrných nádob se softwarem evidenčního systému, budou moci v Jablunkově dále optimalizovat hospodaření s odpady. Zástupci samosprávy a občané přihlášení do systému totiž budou znát přesnou naplněnost kontejnerů, a tak kupříkladu prodlouží frekvence svozů. A to se promítne i do zmiňovaných úspor. Systém, který Jablunkov zavádí, se jmenuje ECONIT. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená přesně na míru města Jablunkov.05

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství