Zpět na seznam článků

Klášterec nad Ohří úspěšně mění kuchyňský odpad na zdroje

Příklady z praxe | 14.02.2023

Výzvě jménem kuchyňský odpad se s námi postavil i Klášterec nad Ohří. Jako jediné město na Chomutovsku spustil pilotní projekt na třídění kuchyňského odpadu v domácnostech. Ten se setkal s obrovským úspěchem. Občané každý týden vytřídí přes půl tuny zbytků z kuchyně!

Informace jsou klíčem k úspěchu 

Na začátku celého projektu jsme ve spolupráci s městem spustili informační kampaň, která občanům vysvětlovala, proč se sběr kuchyňského odpadu vyplatí a co se s ním bude dít po vyhození. Následně jsme občanům Klášterce předali speciální set na třídění kuchyňského odpadu, díky němuž mohou třídit přímo v kuchyni.  

Občané odpad poté vyhodí do nejbližší hnědé nádoby na kuchyňský odpad. Odtud se sveze do bioplynové stanice Ahníkov, kde se promění na elektrickou energii, teplo a certifikované hnojivo, čímž se znovu vrátí do oběhu.  

Informační kampaň zapůsobila a občané se do třídění pustili s velkou vervou. Každý týden do bioplynové stanice putuje přes 650 kg kuchyňského odpadu. Díky obrovskému zájmu muselo město nakonec pořídit další tři hnědé nádoby na kuchyňský odpad. Klášterec také očekává, že úspěch projektu se pozitivně odrazí i na ekonomice města, protože ušetří na vysokých poplatcích za skládkování. Tam by totiž kuchyňský odpad skončil, pokud by se nevytřídil.  

Sběr kuchyňského odpadu omezí skládkování 

„Věříme, že se nový přístup k třídění kuchyňských odpadů promítne do vyšší efektivity nakládání s obecními odpady a zároveň díky tomu město vyjde vstříc náročným požadavkům nového zákona o odpadech. Předpokládáme totiž, že ve městě díky třídění zbytků z kuchyně klesne množství odpadů mířících na skládky,“ vysvětluje David Kodytek, místostarosta města, a doplňuje: „Těší nás také, že se odpad dále využije v bioplynové stanici.“ 

Chcete také využít potenciál kuchyňského odpadu a ulevit tak planetě i rozpočtu? Ozvěte se regionálnímu manažerovi pro váš kraj.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství