Zpět na seznam článků

Obce již můžou žádat o dotace na kompostéry. Měly by preferovat kvalitu.

Ze světa odpadů | 20.04.2017

Ministerstvo životního prostředí spustilo dotační program na podporu prevence vzniku odpadů. Dotace opět podpoří domácí kompostovaní.

 

Ministerstvo životního prostředí již spustilo dotační program na podporu prevence vzniku odpadů. Dotace tak opět podpoří projekty, které pomohou předcházet vzniku biologicky rozložitelných odpadů prostřednictvím domácích kompostérů.

Česká města a obce by se již dnes měly rozhlížet po zahradních kompostérech do domácností, které jim pomohou redukovat množství biodpadů, jež často končí v nádobách na komunální odpad. Dotační programy na koupi kompostérů fungují v Čechách již více let. Mnohé obce již mají zkušenosti s různými typy kompostérů. Praxe ukazuje, že samosprávy by měli volit kvalitní modely kompostérů, které občanům vydrží co nejdéle.

zahradny komposter kompostovanie meneodpadu

Zástupci samospráv by při výběru zahradních kompostérů měli zvážit kvalitu, cenu, životnost a praktické používání kompostéru. To vše s vědomím toho, že s kompostéry budou zacházet občané, a tak by jim měly sloužit na zahradách co nejdéle. Například nejkvalitnější modely (PREMIUM) mají životnost více než 20 let, proto ve srovnání s modely z tenkých plastů se tato varianta mnohonásobně vyplatí. Navíc kvalita kompostování pro samotné občany je mnohem vyšší. Občané budou s radostí a poctivě kompostovat, když jim samospráva dopřeje potřebnou kvalitu.

Doporučujeme si přečíst: Není kompostér, jako kompostér

 

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství