Zpět na seznam článků

Problémy s plastovým odpadem svádíme na Čínu

Ze světa odpadů | 19.03.2018

Čína nastavila přísné podmínky na odběr plastů, které většina dovezených plastů nesplňovala, a tak se nyní rozpoutala panika okolo toho, že Čína nebude plasty z Evropy a Ameriky odebírat vůbec.

Média v poslední době začala probírat tématiku vývozu plastů do Číny. Čína totiž nastavila přísné podmínky na odběr plastů, které většina dovezených plastů nesplňovala, a tak se nyní rozpoutala panika okolo toho, že Čína nebude plasty z Evropy a Ameriky odebírat vůbec. Obavy dopadly zejména na ty, které by to mělo zasáhnout nejméně, a to na spotřebitele. Přitom otázka ohledně kvality plastu je především mířena k průmyslu, který je jejich původcem. Dalším důležitým aspektem, který celou situaci rozhodně nezachrání je samotný fakt, že v Evropě chybí zpracovatelské kapacity, které by nahradily ty čínské a my bychom si mohli plasty zrecyklovat sami. Plasty se nám tak hromadí všude možně a ke spotřebiteli se dostala už jen konečná verze, že se zhroutil trh s plastem a svozové firmy tak zdražují vývoz, čímž upadá veškerá důvěru v systém třídění. A to je celé špatně!

 

„Lidé nemohou přestat třídit v době, kdy máme jasně nastavené cíle a třeba už v roce 2024 by mělo skončit skládkování recyklovaných odpadů.“ Pronesla Soňa Jonášová z Institutu cirkulární ekonomiky.

Řešením, jak nakládat s plasty, by mohl být dokument Plastic Strategy , který zveřejnila Evropská unie v reakci na celou situaci. Jedním z prvních kroků naplnění cílů by pak mohlo být zálohování PET lahví, ke kterému se hlásí český výrobce balených vod Karlovarské minerální vody.

Více o zálohování PET lahví najdete ZDE. 

 

Důležité je mluvit s lidmi o tom, jak třídění dává smysl a že to celé funguje. Naučit je přistupovat ke svým odpadům zodpovědně a šířit myšlenku, že nejlepší odpad je takový, který nevznikne a když už vznikne, je potřeba ho co nejlépe vytřídit. Ne je strašit podobnými zprávami o výkyvech trhu s komoditami, které se dějí běžně.

 

Které kroky bychom měli ještě podniknout a jak řešit problémy s plasty se dočtete ZDE.

 

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství