Zpět na seznam článků

Projekt Obce na cestě k minimálnímu odpadu již odstartoval!

Ze světa odpadů | 15.01.2018

Projekt Obce na cestě k minimálnímu odpadu již odstartoval na půdě Ministerstva životního prostředí.

Projekt Obce na cestě k minimálnímu odpadu již odstartoval na půdě Ministerstva životního prostředí. Hlavním cílem tohoto projektu je pomoc obcím vyrazit na cestu k dlouhodobému snížení množství směsného komunálního odpadu jeho tříděním a prevencí proti vzniku.

Zahájení projektu Obce na cestě k minimálnímu odpadu

 

Společně s Institutem cirkulární ekonomiky INCIEN a za podpory Ministerstva životního prostředí jsme se rozhodli vytvořit tento projekt, kde efektivně spojíme síly a umožníme obcím, aby získaly co největší podporu od našich týmů.

Na zahájení tohoto projektu byly představeny základní myšlenky projektu a důvody, proč vznikl. Jde o intenzivní vzdělávací program spojený s analytickými a technologicko-implementačními aktivitami. Mezi hlavními body programu je také naučit obce efektivně využívat finanční prostředky i bez dotačních podpor. Tak jak tomu bylo například u obce Prostřední Bečva, kde se investované peníze vrátily již po jednom roce fungování systému evidence odpadů ECONIT, díky snížení množství SKO a zvýšení množství separace.

Podívejte se na rozhovor s panem starostou z Prostřední Bečvy.

 

V rámci osvětových aktivit účastníci zavítají na konferenci ODPAD ZDROJEM, která se bude konat 8-9. března v Choťovicích u Kolína. Zde se i vy můžete s těmito obcemi potkat a předat si informace o průběhu odpadových změn v jejich obcích. Sdílení dobré praxe a zkušeností je důležitou součástí zavádění změn nejen tohoto projektu, ale i obecně.

Přihlásit se na konferenci ODPAD ZDROJEM můžete ZDE.

Na zahájení zastupoval MŽP Ing. Bc. Jan Maršák

 

Odborným partnerem tohoto projektu je Ministerstvo životního prostředí, jehož hlavním cílem na zahájení projektu bylo právě představení nejaktuálnějších informací týkajících se legislativních změn v odpadovém a oběhovém hospodářství. Ing. Bc. Jan Maršák (MŽP) srozumitelně a prakticky představil s jakými aktualitami i změnami je potřeba počítat.

Soňa Jonášová (INCIEN) představila harmonogram projektu a vysvětlila podrobněji, co který bod pro danou obci znamená a kdo je zodpovědný za jeho plnění. Tým INCIEN zajišťuje besedy, osvětové a vzdělávací akce, analýzy odpadu a předání metodiky pro vzorkování. Tým JRK dbá na dodržování harmonogramu a implementaci technologických řešení (ECONIT).

Více o projektu a jeho harmonogram můžete vidět ZDE.

 

Odborníci z JRK vysvětlují výhody evidenčního systému odpadů ECONIT

 

Na konci cesty dojde ke snížení množství odpadu v obcích, jejichž obyvatelé budou informováni a motivováni k dodržování nově nastaveného systému vedoucímu k maximálnímu možnému třídění. Výsledkem projektu by měl být kompletní přehled o odpadovém hospodářství jednotlivých obcí, ale i jednotlivých domácností v nich, ve kterém se budou zastupitelé velmi dobře orientovat a budou mu rozumět. To všechno nejen díky spolupráci našich týmu a obcí, ale také díky zavedení evidenčního systému odpadů ECONIT.

Chci se dozvědět více o evidenčním systému ECONIT.

 

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství