Zpět na seznam článků

Re-use centrum v Příboru oživuje staré předměty

Příklady z praxe | 21.06.2022

Vdechovat život starým věcem. Takový je cíl nejlepšího komunálního projektu roku 2021 v kategorii Odpadové hospodářství. Je jím spuštění re-use centra v severomoravském Příboru. Projekt je součástí nově vybudovaného sběrného dvora, který patří k technologicky nejpokročilejším v regionu.

re-use centrum v Příboru

Jak funguje re-use centrum v Příboru? Je to místo, kam můžou obyvatelé donést věci, které už nepotřebují, ale mohl by je využít někdo další. Dochází tak k prodloužení života výrobků. Předměty můžou po zaplacení symbolického poplatku využít například sběratelé, chataři, chalupáři i další občané. Některé věci, třeba nábytek, získají i charitativní organizace.

Re-use centrum v Příboru se vyplatí všem

Pro občany je orientace v re-use centru snadná. Donesené předměty jsou zaevidovány v evidenčním systému ECONIT a pak se objeví na webových stránkách re-use centra. Lidé si tak můžou projít nabídku věcí v pohodlí domova, zarezervovat si potřebné předměty a za manipulační poplatek si je vyzvednout. „Je to projekt výhodný pro všechny – jak pro občana, který získá to, co potřebuje, tak pro životní prostředí, které není zahlcováno dalšími předměty i pro město, které by jinak muselo odpad vyvážet a likvidovat,“ vysvětluje Pavel Netušil – místostarosta města Příbor.

Pokročilé technologie

Vybudování re-use centra bylo jedním z cílů výstavby sběrného dvora v Příboru. Odpad, který občané odevzdají na sběrný dvůr je nyní evidován v  systému – ECONIT. Zaměstnanci technických služeb tak mají detailní přehled o množství a druhu všech odpadů. Společnost JRK, která je partnerem města při spuštění sběrného dvora, toto zařízení nově vybavila. Sběrný dvůr tak má například nájezdovou váhu, lisy na dřevo či papír, nebo zastřešené rampy pro snazší manipulaci s odpady. Díky pokročilým technologiím se řadí mezi nejmodernější sběrné dvory v regionu. 

Dotace pokračují!

Od července letošního roku do října 2023 čeká na obce a města další kolo dotací, kdy obce mohou podat žádosti o dotaci na výstavbu nebo modernizaci sběrných dvorů či re-use center! Dotaci mohou obce využít například na zavedení svozu tříděného odpadu, ale i na pořízení kontejnerů, nádob na tříděný odpad, lisy na odpad, mostní či můstkové váhy a dalšího vybavení. Výše dotace je 85 % z celkových výdajů. Dotaci poskytuje OPŽP.

O soutěži

Komunální projekt roku je každoročně vyhlašovaná soutěž pro projekty, které významně zlepšují kvalitu života občanů a můžou tak být inspirací pro další samosprávy. Projekty jsou vždy rozděleny do dalších kategorií dle jednotlivých témat. V kategorii odpadové hospodářství za rok 2021 zvítězilo město Příbor se svým re-use centrem.

Komplexní partnerství

Příboru je při realizaci proměny sběrného dvora partnerem společnost JRK Česká republika. Jde o firmu, která nabízí nápaditá řešení, jak zlepšit nakládání s odpady. Má tři hlavní poslání: zvýšení míry třídění, předcházení vzniku odpadu a snížení množství směsného komunálního odpadu. Aby toho dosáhla, tak nabízí řešení na míru pro každou obec.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství