Zpět na seznam článků

Sběr kuchyňského odpadu je stále populárnější

Příklady z praxe | 25.10.2022

Města i obce si začínají uvědomovat, že jeho tříděním výrazně sníží náklady spojené s odpadovým hospodářstvím a podpoří i cirkulární ekonomiku.

distribuce setů na sběr kuchyňského odpadu

Pilotní projekt na sběr kuchyňského odpadu ve Vyškově a Bučovicích slaví úspěch

Na jaře jsme společně se svozovou společností RESPONO a.s. zaváděli pilotní projekt na sběr kuchyňského odpadu ve Vyškově a Bučovicích. Navštívili jsme více než 600 domácností, předali jim sety na třídění a vysvětlili jim, proč je důležité kuchyňský odpad třídit. Vše jsme ještě podpořili osvětovou informační kampaní. A jaký byl výsledek? Za 6 měsíců občané vytřídili přes 10 tun kuchyňského odpadu, který putoval do bioplynové stanice. Tam se proměnil na elektrickou energii, teplo a certifikovaný kompost a vrátil se znovu do oběhu.

Kuchyňský odpad budou sbírat další moravská města

Naším cílem je, aby kuchyňský odpad třídily všechny samosprávy, které sváží RESPONO a.s. Proto jsme se po výborných výsledcích v prvních dvou městech rozhodli projekt rozšířit dál. Na podzim jsme spustili druhou vlnu, tentokrát ve Slavkově u Brna a Ivanovicích na Hané. Vybrali jsme téměř 700 domácností a ty od nás dostaly sety na třídění. I tady jsme vsadili na osobní přístup a včasnou osvětu a znovu se nám ukázalo, že to byl správný krok. Občané na nás už čekali a sety si přebírali s nadšením. Věříme proto, že nás čekají skvělé výsledky jako ve Vyškově a Bučovicích.

Sběr kuchyňského odpadu je trendem i v Čechách

Sběr kuchyňského odpadu není populární pouze na Moravě, ale i v Čechách. Na podzim jsme spustili pilotní projekty v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi a v Klášterci nad Ohří. Obě města vytipovala několik stovek domácností, které teď mohou třídit kuchyňský odpad. A velký úspěch slaví právě v Klášterci. Během prvního měsíce při každém svozu, který probíhá 1× týdně, odvezli do bioplynové stanice více než 600 kg kuchyňského odpadu! Kapacita nádob dokonce nestačí a město po dohodě se svozovou společností přidalo další tři nádoby.

Chcete také třídit kuchyňský odpad ve vašem městě či obci? Ozvěte se regionálnímu manažerovi pro váš kraj a domluvte si schůzku.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství