Zpět na seznam článků

V Norsku jsme se inspirovali zkušenostmi lídrů v oblasti odpadového hospodářství

Ze života JRK | 05.02.2018

Severské země jsou lídry v řešeních pro moderní odpadové hospodářství, tudíž nám mohou předat relevantní informace a praktické zkušenosti, které bychom mohli aplikovat i u nás.

Neustále hledáme nová partnerství a inovativní přístupy k řešení odpadového hospodářství. Tentokrát naši jednatelé vycestovali do norského Osla společně s Inštitútem cirkulárnej ekonomiky. Severské země jsou lídry v řešeních pro moderní odpadové hospodářství, tudíž nám mohou předat relevantní informace a praktické zkušenosti, které bychom mohli aplikovat i u nás.

Naši jednatelé Nina Oravcová a Marián Kobolka se mimo jiné setkali se zástupci organizace Biominicry Norway, kteří jim představili řešení zvýšení výkonnosti větrných turbín, kde se nechali inspirovat u velryb. Organizace Biominicry Norway totiž podporuje trvale udržitelné inovace v praxi a využívá inspirace z přírody v každodenním životě.  Aplikuje přírodní procesy například ve vývoji technologií a designu produktů.

Naši jednatelé se vzdělávají v norské Oslu.

 

Nejvýznamnější pro nás však byly zkušenosti z norských samospráv, které jsou velmi užitečné zejména při prezentování a implementaci nových přístupů v podmínkách českého odpadového hospodářství. Jak jsme zjistili, klíčovým prvkem je strategie třídění kuchyňských odpadů z domácností. Naši jednatelé diskutovali s Technickými službami města Oslo o tom, jak přistupovali ke zvyšování poplatků za skládkování. Podle nich bylo velice důležité identifikovat, kde mohou vytvořit uzavřený cyklus v rámci města a využít efektivně odpad jako zdroj a potřeba věnovat velkou pozornost na třídění kuchyňského odpadu.

Zodpovědnost obyvatelů Osla v oblasti nakládání s odpady je velice vysoká, a tak se v např. v nádobách na SKO nenachází žádný zahradní odpad. Významným pro to bylo zavedení „Door to door“ tzn. systému sběru jednotlivých komodit z každé domácnosti. Vytvořili i motivační systém pro občany za zodpovědné třídění odpadů. Biologicky rozložitelný odpad pak využívají např. na tvorbu elektřiny, topení v částech města, pohon pro městské autobusy nebo hnojivo do parků.

Více o „Door to door“ systému a motivačním systému pro občany ZDE.

 

Naši jednatelé se vzdělávají v norské Oslu.

 

Díky této návštěvě jsme získali mnoho cenných praktických informací a učili jsme se od nejlepších odborníků v oblasti odpadů. Potvrdilo se nám i to, že přechod a transformace na cirkulární ekonomiku je jedním z hlavních témat a klíčových strategií. Věříme, že fungující příklady z praxe, inovativní technologie a systémy nám pomohou posunout české odpadové hospodářství mílovými kroky vpřed.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství