Zpět na seznam článků

V soutěži Společensky prospěšný podnikatel roku 2018 uspěli zakladatelé JRK

Ze života JRK | 06.03.2019

Mezi podnikatele roku 2018 s největší společenskou odpovědností patří Mojmír Jiřikovský se společností JRK, kterou pomáhal vybudovat. Hlavním podnikatelským cílem oceněného podnikatele a firmy JRK je snižování množství odpadů a zvyšování míry třídění.

Mezi finalisty podnikatele roku 2018 s největší společenskou prospěšností patří Mojmír Jiřikovský, Nina Oravcová a Marian Kobolka ze společnosti JRK. Hlavním podnikatelským cílem podnikatelů firmy JRK je snižování množství odpadů a zvyšování míry třídění.

To, že v silné konkurenci soutěže, kterou pořádá společnost Ernst & Young uspěli oni i firma JRK, považují zakladatelé za mimořádný úspěch a zároveň potvrzení skutečnosti, že společenská odpovědnost spojená se snižováním množství odpadu není pro veřejnost a porotce prázdnou frází. „Slovo poslání se v byznyse často nadužívá a ztrácí tak původní význam. U nás to tak není – snižování množství odpadů a zvyšování míry třídění je pro společnost JRK opravdu posláním, kdy věříme, že můžeme přispět ke zlepšení světa kolem nás,“ vysvětluje za všechny tři oceněné Mojmír Jiřikovský.

Pro méně odpadu

V čem spočívá společenský přínos firmy JRK? Spolupracuje se samosprávami, organizacemi a jednotlivci, na cestě k zásadnímu snížení množství odpadů. Analýzy, které společnost JRK provedla, totiž zjistily, že téměř 80 % skládkovaného odpadu tvoří složky, které lze dále vytřídit. Společnost rovněž dodává špičkové produkty a technologie, které předchází vzniku odpadu. Odborníci z JRK také motivují občany, aby produkovali méně odpadu a lépe třídili – pomáhá jim v tom například zavádění důmyslného evidenčního a motivačního systému. Firma tak pomáhá snižovat množství skleníkových plynů a šetřit obcím i občanům peníze díky sníženým nákladům za skládkování, frekvenci svozů atp.

Příběh firmy JRK očima zakladatelů

Na začátku jsme byli tři absolventi vysoké školy, kteří se rozhodli pracovat v oblasti, jenž má pozitivní ekologický dopad. Když jsme s Ninou Oravcovou a Mariánem Kobolkou firmu zakládali, inspiroval nás příběh Tomáše Bati. Začátky byly složité, hlavně kvůli tomu, že jsme začali hned po škole a neměli skoro žádný kapitál na rozběh firmy. Vše jsme řešili svépomocí, nebo díky rodině, kamarádům a známým. Nikdy jsme však neztratili odvahu a nadšení. Na začátku jsme byli tři, dnes nás je přes třicet ve třech zemích. Dáváme dohromady lidi, kteří chtějí zlepšit svět odpadového hospodářství a jsou tak nadšení jako my, majitelé.

O soutěži

Prestižní ocenění EY Společensky prospěšný podnikatel roku uděluje společnost Ernst & Young v České republice od roku 2006. Soutěže se účastní podnikatelé, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství