Zpět na seznam článků

O bioodpadech na konferenci ODPAD ZDROJEM 2016

Ze života JRK | 18.03.2016

Konference ODPAD ZDROJEM 2016 je úspěšně za námi a my jsme přímo nabití samou pozitivní energií.

Konference ODPAD ZDROJEM 2016 je úspěšně za námi a my jsme přímo nabití samou pozitivní energií.

Užitečné a velmi příjemné 2 dny jsme strávili ve společnosti lidí, kterým naše odpady nejsou lhostejné. Organizátorem konference byl náš důvěrný partner, skupina skvělých cirkulárních mistrů, Institut cirkulární Ekonomiky, z. ú. Konference se věnovala realizaci zásad oběhového hospodářství na komunální úrovni. Byla reakcí na aktuální legislativní změny a na balíček o oběhovém hospodářství, který přijala Evropská komise dne 2. 12. 2015.

Konference se konala v místě jako vyšitém na dokonalý příklad praxe, v hotelu Na Farmě v Chotovicích. Na vlastní kůži jsme si potvrdili, že uplatňování principů oběhového hospodářství je skutečně možné a přináší to úžasné výsledky.

Hotel Na Farmě je komplex propojený s farmou Choťovice. Díky této kombinaci je v hotelu na denním menu čerstvé maso a výrobky z farmy a naopak veškerý bioodpad putuje do bioplynové stanice, která je na farmě a stará se o energetické využití veškeré biomasy. Díky produkci elektrické energie je hotel kompletně vytápěn obnovitelnými zdroji energie. Zároveň se však na farmě i kompostuje a půda tak dostává přesně takové živiny, které potřebuje. Kompost je vyráběn z vlastních surovin i bioodpadů, shromážděných z blízké obce Žehuň. Jde tak o jedinečný symbiotický komplex a spolupráci obce, zemědělce a hotelového komplexu. Výborná zkušenost, kterou doporučujeme zažít každému!

Zpět však k naší prezentací na konferenci. Na farmu jsme samozřejmě přinesli zúčastněným ukázat naše řešení bioodpadů kompostováním, kterým se již více než 7 let úspěšně věnujeme. K tomu jsme přibalili i novinky v podobě prezentace nového štěpkovače Superius a evidenčního systému ECONIT, které jsme zařadili do nabídky jen nedávno. Chybět nesměl samozřejmě námi i stravovacími zařízeními oblíbený elektrický kompostér GG 02.

V první den konference jsme absolvovali krátkou prezentaci řešení pod taktovkou našeho Mojmíra a ve večerních hodinách následovala skvělá zábava, během níž jsme využili i náš prezentační odpadkový koš. Tento koš jsme dali vyrobit speciálně na demonstraci toho, kolik biologického odpadu se zbytečně vyhazuje do komunálního odpadu.

Druhý den jsme byli zařazeni do jednoho z konferenčních bloků. Naše prezentace byla zaměřena na předcházení vzniku biologicky rozložitelných odpadů, řešení problematiky gastroodpadů a inovativní technologie v oblasti odpadového hospodářství. Věříme, že jsme mnoho zástupců obcí inspirovali k ekologickým řešením v oblasti bioodpadů.

S jistotou můžeme říci, že se jednalo o jednu z nejlepších konferencí, na které jsme se mohli zúčastnit nejen v pozici vystavovatele, ale i řečníka. Za perfektní organizaci a spolupráci během konference bychom chtěli ještě jednou poděkovat Institutu cirkulární Ekonomiky, z. ú., který dělá skutečně fenomenální věci pro rozvoj cirkulární ekonomiky v podmínkách České republiky. Už dnes se těšíme na druhý ročník této skvělé konference.

Více o průběhu konference se dozvíte zde.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství