Zpět na seznam článků

Odborná diskuze: Podpora obcí pro zlepšení efektivity třídění

Ze života JRK | 01.01.2018

Odborná diskuze: Podpora obcí pro zlepšení efektivity třídění

Vydavatelství Profi Press s.r.o. a časopis ODPADY natočili v prosinci společně s Institutem cirkulární ekonomiky INCIEN diskuzi na téma „Podpora obcí pro zlepšení efektivity třídění“.

Diskuze se účastnili také ředitel odboru odpadů Ministerstva životního prostředí, pan Ing. Jaromír Manhart a pan Ing. Tomáš Prokop, ředitel odboru odpadového hospodářství Státního fondu životního prostředí. Hovořili především o tom, jaké budou možnosti dotační podpory pro obce a města v roce 2018 a jaké legislativní změny se chystají na úrovni samospráv.

Mojmír Jiříkovský a Soňa Jonášová vysvětlují proces třídění odpadů v domácnostech.

U této diskuze samozřejmě nemohl chybět ani jednatel naší společnosti JRK Česká republika s.r.o., Ing. Mojmír Jiříkovský, který společně se Soňou Jonášovou, ředitelkou INCIENu, představil projekt Obce na cestě k minimálnímu odpadu, který odstartuje v lednu 2018. V rámci tohoto projektu budeme rok nastavovat efektivní systém třídění odpadů (ECONIT) s deseti vybranými obcemi.

Projekt zahrnuje také kompletní vzdělávání starostů nebo manažerů projektu, osvětu obyvatel v třídění a implementaci evidenčního systému ECONIT, včetně roční evaluace. Obce budou po roce projektu správně nastavené i k zavedení principů PAYT (zaplať za to, co vyhodíš), které jsou osvědčeným motivačním programem pro obyvatelé obcí.

Skvělým příkladem toho, jak by měli obce na konci tohoto projektu fungovat, je obec Prostřední Bečva, kde se výsledky ukázaly již po roce fungování evidenčního systému ECONIT.

Rozhovor s panem starostou  z Prostřední Bečvy můžete vidět ZDE.

Projekt Obce na cestě k minimálnímu odpadu startuje konferencí 11.1.2018 na půdě Ministerstva životního prostředí, kde budeme zastupitelům deseti obcí vysvětlovat základní principy projektu a procházet si jednotlivé body, kterým se budeme věnovat během celého roku.

Více informací o projektu Obce na cestě k minimálnímu odpadu najdete ZDE.

Celou diskuzi si můžete pustit kliknutím na tento odkaz.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství