Zpět na seznam článků

Sběrný dvůr v Bělé pod Bezdězem jde příkladem

Příklady z praxe | 24.03.2022

Bělá pod Bezdězem dlouhodobě bojuje s velkým množstvím odpadu na skládce, proto se minulý rok pustila do zásadních změn v odpadovém hospodářství a zavedla například pytlový sběr plastu, papíru a nápojových kartonů dům od domu. Nejvýraznější proměnou ale prošel sběrný dvůr. 

modernizace sběrného dvora

Modernizace sběrného dvora

Původní sběrný dvůr už neodpovídal současným potřebám a nesplňoval nároky města. Proto jsme Bělé pod Bezdězem pomohli s jeho rozsáhlou modernizací a vybavili ho novými technologiemi. Sběrný dvůr má tak například novou nájezdovou váhu propojenou s evidenčním systémem ECONIT.

Město zde nechalo postavit i třídicí linku, kde se dále třídí odpad z pytlového sběru. Některé odpady se pak dají zpracovat i lisováním, čímž Bělá pod Bezdězem ušetří za svoz a může také připravit materiál pro předání koncovému zpracovateli. Další novinkou je evidence přijatých odpadů. Každá domácnost dostala odpadovou kartu s QR kódem, kterou se pak občané prokazují při příchodu na sběrný dvůr. Obsluha kartu načte do evidenčního systému a tím propojí informace o množství a druhu odpadu s konkrétní domácností.

Exkurze na sběrném dvoře

Zpráva o úspěšné modernizaci sběrného dvora v Bělé pod Bezdězem se rychle rozkřikla do okolí a vzbudila pozornost jiných samospráv. V polovině března proto město ve spolupráci s námi uspořádalo exkurzi, které se zúčastnili zástupci z několika samospráv z Královehradeckého kraje, aby se podívali, jak vypadá moderní a funkční sběrný dvůr.

Koordinátorka provozu sběrného dvora a náš regionální manažer jim představili výhody chytrého sběrného dvora a ukázali, jak funguje evidence odpadů pomocí odpadových karet. Zástupci samospráv si také poslechli o výhodách pytlového sběru a vlastní třídicí linky. Se zájmem si prohlédli i malé Re-use centrum, které město na sběrném dvoře vybudovalo na naše doporučení jako nástroj k předcházení vzniku odpadu.

Chcete také sběrný dvůr, který bude vzorem pro okolní obce a města? Ozvěte se regionálnímu manažerovi pro váš kraj a domluvte si schůzku.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství