Zpět na seznam článků

V Paskově postavili sběrný dvůr 21. století

Příklady z praxe | 02.05.2023

Sběrný dvůr je základním kamenem odpadového hospodářství obcí a měst. Je nástrojem, který jim dokáže ušetřit peníze, a tak je důležité ho správně vybavit. To vědí i v Paskově (okres Frýdek-Místek), proto na Den Země otevřeli nově postavený sběrný dvůr. Ve spolupráci s městem jsme ho vybavili moderními technologiemi, aby odpovídal požadavkům 21. století.

Sběrný dvůr vyřešil problém s objemným a stavebním odpadem

Paskov dlouhodobě řešil problém s objemným a stavebním odpadem. Tím, že ve městě chyběl sběrný dvůr, občané ho neměli kam odkládat a kvůli tomu končil u popelnic ve sběrných hnízdech.

To se ale teď konečně změní. Kromě lisu na odpad, můstkové váhy nebo speciálních kontejnerů na různé typy nebezpečného odpadu jsme nový sběrný dvůr vybavili i velkoobjemovými kontejnery, kam mohou občané objemný a stavební odpad odkládat. Udržitelné nakládání s těmito odpady ale zajistí i evidence odpadů.

Přehled o odpadech přinese evidence

Významnou součástí nového sběrného dvora je zavedení evidence odpadů pomocí evidenčního systému ECONIT. Každá domácnost v Paskově dostala speciální kartičku s QR kódem, kterou se občané budou prokazovat při odevzdávání odpadu.

Obsluha následně odpad zváží a kartičku načte. Během několika sekund se v systému objeví podstatné informace: kdo jaký odpad přinesl a kolik ho bylo. Město tak získá dokonalý přehled o odpadových tocích na sběrném dvoře a na základě toho pak může nastavit další kroky v rámci proměny odpadového hospodářství.

S realizací pomohla dotace

Stavba a vybavení sběrného dvora správnými technologiemi není levná záležitost a dokáže se vyšplhat až do milionů. To rozhodně není malá částka ani pro městský rozpočet a často tak může být překážkou v cestě za moderním sběrným dvorem, který splňuje veškeré požadavky 21. století.

Pokud je to i vaše situace, nevěště hlavu. Stejně jako v Paskově můžete využít dotaci, která vám pomůže. Například pokud si zažádáte o dotaci z Operačního programu Životní prostředí, můžete snížit vaše výdaje až o 85 %.

Chcete také ve vaší samosprávě sběrný dvůr, který odpovídá potřebám 21. století? Obraťte se na regionálního manažera pro váš kraj.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství