Zpět na seznam článků

Příbor se pouští do odvážných změn v odpadovém hospodářství

Příklady z praxe | 13.02.2023

Příbor v okrese Nový Jičín je důkazem, že i menší města se mohou pouštět do velkých změn v oblasti odpadového hospodářství.

Sběrný dvůr a re-use centrum v Příboře

Jedním z cílů proměny odpadového hospodářství v Příboře byla modernizace sběrného dvora. Sběrný dvůr jsme vybavili nájezdovou váhou a zastřešenými rampami pro snazší manipulaci. Také jsme zavedli evidenci odpadů pomocí systému ECONIT.

V rámci modernizace sběrného dvora se vybudovalo i re-use centrum. Občané sem nosí věci, které už nepotřebují, ale mohl by je využít někdo jiný. Tyto předměty si díky evidenčnímu systému ECONIT občané mohou prohlédnout online, v pohodlí domova si je zarezervovat a pak si pro ně jen přijít do re-use centra.

Re-use centrum pomohlo městu ušetřit více než 50 tun odpadu a získalo ocenění Komunální projekt roku 2021.

re-use centrum v Příboru

Dotace pokračují

Na modernizaci sběrného dvora a vybudování re-use centra získal Příbor dotaci z Operačního programu Životní prostředí, která mu pomohla pokrýt velkou část výdajů. V prosinci minulého roku se spustila další výzva. Díky tomu mohou požádat o dotaci na výstavbu nebo modernizaci sběrného dvora či re-use centra další města i obce. Výzva podpoří také pořízení domácích kompostérů a štěpkovačů nebo nákup vratného nádobí.

Zjistěte více o otevřené výzvě z Operačního Programu Životní prostředí.

Třídění kuchyňského odpadu v Příboře

Čerstvou novinkou je spuštění pilotního projektu na sběr kuchyňského odpadu. Vybrané domácnosti získaly speciální set na třídění, díky kterému mohou třídit přímo v kuchyni. Odpad pak vyhodí do speciálně upravené nádoby na kuchyňský odpad, kterou mají blízko domu, aby pro ně bylo třídění pohodlné.

Zavedení pilotního projektu provázela také informační kampaň, která občanům různými kanály vysvětluje, proč je důležité třídit kuchyňský odpad.

Kam se sváží kuchyňský odpad z Příbora?

Vytříděný kuchyňský odpad se odveze do bioplynové stanice v Horní Suché, kde se promění na elektrickou energii a teplo. Z odpadu, který prošel procesem rozkladu v bioplynové stanici, se stane hnojivo využitelné na zemědělské půdě.

Chcete také změnit své odpadové hospodářství k lepšímu? Ozvěte se regionálnímu manažerovi pro váš kraj a domluvte si schůzku.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství